3 najważniejsze fakty o samochodach hybrydowych

Moda, dowód na ekologiczny styl życia, oszczędność, a może źródło problemów? Wokół samochodów hybrydowych powstało już wiele opinii. Czy faktycznie opłaca się kupować „hybrydę”? A może, jak twierdzą ortodoksyjni miłośnicy motoryzacji, nie warto inwestować w ten wciąż jeszcze eksperymentalny produkt? Przeczytaj 3 najważniejsze fakty na temat samochodów hybrydowych i zdecyduj sam.

Niskie koszty eksploatacji

Oszczędność w eksploatacji jest zdecydowanie jedną z kluczowych zalet samochodów hybrydowych. Potrzebujesz dowodów? Porównajmy na przykład zużycie paliwa w autach o podobnych wymiarach – Ford Focus 1,6 Duratorq o mocy 105 KM i Volkswagen Golf 1,6 TDI. Przeciętne spalanie Forda podczas jazdy po mieście wynosi około 4,3 l/100 km. Jazda w podobnych warunkach Volkswagenem pobierze mniej więcej 4,6 l/100 km. A jak na tym tle przedstawia się klasyczny model hybrydy w postaci Toyoty Auris Hybrid? Zużycie paliwa w terenie zabudowanym takim jak miasto wyniesie jedynie 3,7 l/100 km.

Idealny do poruszania się po mieście

Hybryda jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które najczęściej używają samochodu podczas jazdy po mieście. W trakcie dłuższych tras auto może nie zdać egzaminu taniej eksploatacji i zwyczajnie nie będzie się opłacać. Krótkie przejazdy to natomiast specjalność maszyn napędzanych energią elektryczną. Trasy typu dom-praca-szkoła-sklep itp. staną się o wiele tańsze, gdy przebędziemy je za kółkiem hybrydy. Jeśli jesteś typem kierowcy, który zdecydowanie woli dłuższe wypady za miasto, samochód hybrydowy nie jest jednak dla ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Długa wytrzymałość

Nie kupuj hybrydy, jeśli planujesz zmienić auto za 2-3 lata. Taki samochód to inwestycja na co najmniej 6-7 lat. Co więcej, nieco wyższa niż w porównaniu do jej dieslowych odpowiedników cena ma swoje zalety w postaci zwrotów kosztów zużycia paliwa. W przeciwieństwie do swoich rywali samochód hybrydowy charakteryzuje się też większą wytrzymałością na awarie. Jeśli więc planujesz kupić hybrydę, możesz spać spokojnie, bo częste wizyty u mechanika nie będą ci grozić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *