Jak dawać dziecku kieszonkowe?

kieszonkowe

Psychologowie są zgodni, że wypłacanie dziecku kieszonkowego uczy go samodzielności, zarządzania własnymi finansami oraz odpowiedzialności za podjęte decyzje. Taka wiedza przyda im się w dorosłym życiu, jednak, by potrafiły dobrze gospodarować budżetem swojej rodziny w późniejszych latach, powinny zacząć naukę już teraz. Zobacz, jak dawać dziecku kieszonkowe, by nauczyło się mądrze nim zarządzać.

Wysokość kieszonkowego i jego częstotliwość

Małe dzieci, które dostają kieszonkowe po raz pierwszy powinny otrzymywać je częściej, na przykład raz w tygodniu i w mniejszych kwotach. Nie potrafią jeszcze gospodarować swoim małym budżetem, dlatego należy wypłacać im kieszonkowe w transzach, na przykład po 5 zł, by nie wydały od razu całego miesięcznego limitu. Nie powinien on przekraczać 20 zł miesięcznie, ponieważ wydatki małych dzieci nie są duże. Chodzi bardziej o naukę zarządzania własną gotówką, a nie finansowanie wszystkich potrzeb dziecka.

Starsze dzieci mogą otrzymywać swoje kieszonkowe raz w miesiącu, by mogły uczyć się planować i zarządzać swoim budżetem w taki sposób, by móc pozwolić sobie na drobne przyjemności przez cały miesiąc. Kieszonkowe nie powinno jednak być zbyt wysokie, należy dopasować jego kwotę do wieku dziecka. Najlepiej zaczynać od mniejszych kwot, by móc podnosić ten limit wraz z dorastaniem dziecka.

Pieniądze nie tylko na przyjemności

Bardzo ważne, by twoje dziecko nie kojarzyło wydawania pieniędzy jedynie na przyjemności, ale by zrozumiało, że służą one także do regulowania rachunków za wodę, prąd, zakupu jedzenia, ubrań, czy na przykład paliwa do samochodu. Jeśli twoje dziecko zrozumie, że za pieniądze które zarabiasz trzeba opłacić tak wiele rzeczy, to nie będzie obrażone i niezadowolone, gdy w trudniejszym miesiącu odmówisz mu zakupu zabawki czy słodyczy.

Im szybciej dzieci zrozumieją wartość pieniędzy oraz ich przeznaczenie, tym szybciej zaczną prawidłowo nimi zarządzać i rozsądniej je wydawać. Będą wiedziały, że są wydatki pilne, które należy uregulować jak najszybciej i w pierwszej kolejności, jak opłaty, raty kredytów czy zakup podstawowych produktów oraz takie, które czasem trzeba odłożyć na później, jak wyjście na lody czy zakup nowej zabawki.

Dziecięcy budżet

Aby twoje dziecko mogło również spróbować decydować w jaki sposób wydawać swoje kieszonkowe, pomóż mu w zaplanowaniu jego własnego miesięcznego budżetu. Na początek przedstaw mu twój domowy budżet i wyjaśnij, które wydatki są priorytetowe i jak należy zarządzać dochodem, by wystarczyło na bieżące wydatki przez cały miesiąc.

Pozwól dziecku na samodzielne decydowanie, na co chce przeznaczyć swoje kieszonkowe i jak chce rozplanować swój budżet, by starczyło mu funduszy do kolejnej wypłaty. Wytłumacz, że czasem trzeba odmówić sobie drobnej przyjemności, by móc kupić coś wartościowszego i potrzebniejszego. Jeśli dziecko zrozumie, że jego miesięczny limit kieszonkowego może się skończyć, znacznie lepiej decydować i zastanawiać się nad każdym wydanym grosikiem.

Zachęcaj do oszczędzania.

Pokaż dziecku, że warto jest oszczędzać i odkładać miesięcznie nawet niewielkie sumy. Wytłumacz mu, że jeśli nie wyda całości swojego kieszonkowego, tylko część wrzuci do skarbonki, to za kilka miesięcy będzie mogło kupić sobie nie tylko gumę czy lizaka, ale również książeczkę lub autko.

Zaproponuj dziecku jakiś cel, na który mogłoby odkładać część swojego kieszonkowego. Oczywiście odkładana suma powinna być niewielka, by oszczędzanie nie kojarzyło się dziecku jedynie z wyrzeczeniami.

W oszczędzaniu idealnie sprawdzi się szklany, przeźroczysty słoik, do którego dziecko będzie wrzucać drobne kwoty. Będzie mogło kontrolować poziom monet w słoiku i patrzeć jak jego oszczędności się powiększają. To będzie na pewno dodatkową motywacją.

Jeśli chcesz, by twoje dziecko w przyszłości  potrafiło docenić wartość pieniądza i rozsądnie nim zarządzało, daj mu szansę na naukę już teraz. Pozwól mu planować, decydować, a także popełniać błędy, ponieważ one również są dobrą lekcją. Każda dobrze wydana złotówka z kieszonkowego twojego dziecka będzie jego własnym, małym sukcesem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *