Jak podliczyć wydatki na dziecko? Porady dla samotnych rodziców

dziecko

Wychowywanie dziecka bez pomocy partnera to niełatwe zadanie. Musimy liczyć się ze zwiększonymi wydatkami, które trzeba będzie pokryć z jednej pensji. Jeśli starasz się o przyznanie alimentów (a warto!), pamiętaj, że do wymaganych wniosków musisz dołączyć kosztorys potrzebnych opłat. Sprawdź, jak przygotować taki budżet.

Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

Chłodne kalkulacje na temat tego, ile tak naprawdę wydajesz na swoją pociechę, moga istotnie pomóc w ocenie Twoich wydatków. W sytuacji, gdy masz perspektywę otrzymania niezbędnych alimentów, trzeba się naprawdę dobrze przygotować – a to oznacza intensywne liczenie i analizowanie każdej, nawet najdrobniejszej opłaty. Weź więc do ręki kalkulator i stwórz prosty dokument w Excelu – to pomoże ci utrzymać budżet w ryzach i wypracować konkretne dane.
Koszty utrzymania małego dziecka to zazwyczaj 600 zł w skali miesiąca. Oczywiście w miarę jak maluch rośnie, wzrastają także wydatki związane z jego wychowaniem. Przy określaniu budżetu weź pod uwagę pieniądze wydane na jedzenie, higienę, odzież, podręczniki i przybory szkolne, domowe rachunki, a nawet meble czy wyposażenie domu.

Wydatki bieżące a wydatki dokonane

Szczegółowy budżet powinien rozróżniać tzw. wydatki bieżące i wydatki dokonane. Te pierwsze wiążą się z kosztami, które pokrywasz systematycznie; na przykład jedzenie czy ubrania. Wydatki dokonane liczysz wtedy, gdy konieczny był zakup czegoś przed złożeniem podania o przyznanie alimentów. Takie koszty mogą być związane np. z zakupem komputera, mebli czy opłaconych wcześniej lekcji angielskiego lub zajęć sportowych.

Dokumentuj wszystkie wydatki

Nie zapomnij, że sąd dokładnie sprawdzi pochodzenie każdej złotówki, która została zapisana w budżecie. Aby nie pogubić się we własnych rachunkach i prognozach finansowych, zacznij zbierać wszystkie paragony i dokumenty, które związane były z wydatkami na dziecko. Przeznacz na to osobną kopertę czy pudełko i systematycznie zapełniaj je dowodami opłat. W ten sposób żaden koszt nie ujdzie twojej uwadze, a twoje podanie będzie znacznie bardziej wiarygodne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *