Jak Polacy wydają dofinansowanie „Rodzina 500 plus”?

kasa

Niemal co piąta rodzina dostaje pieniądze z programu „Rodzina 500 plus”. W ramach projektu rodzice mają prawo do 500 zł miesięcznie; środki te powinny być wydane na potrzeby dzieci. W kilka miesięcy od rozpoczęcia inicjatywy przeprowadzono badanie, które sprawdziło, na co dokładnie polskie rodziny wydają otrzymane pieniądze.

Konsumpcja najpoważniejszym wydatkiem

Badanie, o którym mowa, zostało zorganizowane w lipcu 2016 r. przez Instytut Rozwoju Gospodarki SGH oraz Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych. Odpowiedzi udzieliło około 900 rodzin, które zakwalifikowały się do programu „Rodzina 500 plus”. Jak pokazuje ankieta, głównymi osobami zarządzającymi otrzymywanymi pieniędzmi są matki (42%), jednak dość duża grupa respondentów (35%) dostaje i przechowuje środki na „wspólnym” koncie, czyli prowadzonym przez obojga rodziców.

Na pytanie o to, na co wydają miesięcznie 500 zł, badani odpowiedzieli głównie, że na jedzenie i ubrania (43%). Zaraz po konsumpcji dużym kosztem jest edukacja (34%) i wydatki związane z przedszkolem i szkołą. Wielu rodziców przyznało także, że otrzymane 500 zł przeznacza na „wydatki bieżące”, związane z potrzebami całej rodziny. W perspektywie oceny konkretnej pomocy dofinansowania, takie spontaniczne koszty niewiele mają wspólnego z długookresowym odkładaniem pieniędzy na przykład na edukację wyższą dzieci.

Oszczędzanie wciąż nie w modzie

Na pytanie, czy 500 zł miesięcznie przeznaczają na przyszłe kształcenie czy plany rozwoju swojego dziecka, respondenci nie wykazywali szczególnego entuzjazmu. Tylko niecałe 34% badanych zaznaczyło, że dodatkowe środki wydzielają na cele inne, niż sama konsumpcja.

Ponadto trzeba pamiętać, że w wielu przypadkach rodzicom bardzo trudno było jednoznacznie wskazać cel wydawanych środków. Zazwyczaj ludzie mają problem z kontrolowaniem budżetu, tym bardziej trudno im wskazać, na co konkretnie wydali pieniądze. Łatwiej to sprawdzić w najbiedniejszych rodzinach, w których dodatkowe 500 czy 1000 zł jest istotnym zastrzykiem dla budżetu – tłumaczy[1] dr Paulina Bednarz-Łuczewska z katedry zarządzania Akademii Leona Kuźmińskiego.

[1] http://wyborcza.biz/biznes/1,100897,20781615,na-co-polacy-wydaja-pieniadze-z-500-plus.html

1 thought on “Jak Polacy wydają dofinansowanie „Rodzina 500 plus”?

  1. Z powyższego artykułu wynika, że sporo pieniędzy statystyczny polak wydaje na edukację. Natomiast GUS prezentuje sprawozdania, z których wynika, że Polacy nie przodują w wykształceniu, szczególnie wyższym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *