Co robić w deszczowy dzień z dzieckiem?

parasolka-i-kalosze

Gdy pogoda za oknem nie zachęca do wyjścia, często przeżywamy kryzys twórczy. Wydaje nam się, że wszystkie dobre pomysły na zabawę z dzieckiem zostały już wykorzystane, a nasza pociecha domaga się atrakcji. Warto więc sięgnąć pamięcią do własnego dzieciństwa. Co lubiliśmy robić w deszczowe dni? Za czym tęsknimy? Jeśli jednak nic nie przychodzi nam do głowy, dobrym ruchem będzie skorzystanie z poniższej ściągi.

Seans filmowy

Jeśli mamy taką możliwość, wybierzmy się do kina na animację dla całej rodziny. Jeżeli jednak musimy zostać w domu, włączmy film na DVD. Dodatkową atrakcją będą zdrowe przekąski: kanapkowe koreczki, domowy popcorn. Rozścielmy koce i poduszki, przygaśmy światło i wspólnie z dzieckiem urządźmy prywatne kino.

Planszówki i puzzle

Na pewno pamiętamy jeszcze z własnego dzieciństwa takie gry, jak chińczyk czy warcaby. Budziły ducha zdrowej rywalizacji i były wspaniałym sposobem na popołudnie w rodzinnym gronie. Natomiast puzzle uczyły cierpliwości i pokazywały korzyści ze współpracy z innymi. Warto więc zachęcić dziecko do tej rozrywki, gdyż oprócz możliwości świetnej zabawy i wspólnego spędzania czasu niesie za sobą niewątpliwe korzyści wychowawcze.

Pokaz mody

Wbrew pozorom można się w ten sposób bawić nie tylko z dziewczynkami. Kto powiedział, że na wybiegu muszą się znaleźć jedynie księżniczki i modelki? A gdyby tak urządzić pokaz strojów superbohaterów, wcielić się w dzielnych strażaków lub odkrywców? Warto dopasować pomysł do zainteresowań i osobowości dziecka, a tę zabawę zapamięta na długo.

Baza

Któż z nas nie budował w dzieciństwie fortu z koców, krzeseł i poduszek? Dzieci uwielbiają się kryć, więc pomysł z prywatnym zamkiem, domem czy prostym namiotem na pewno się sprawdzi. A gdy już forteca będzie gotowa, jej mały właściciel może zorganizować w niej przyjęcie lub bronić jej przed złym smokiem. Ogranicza go jedynie wyobraźnia.

Spacer w deszczu

Letni, ciepły deszczowy dzień nie zmusza nas do pozostania w domu, a dawka świeżego powietrza podniesie na duchu zarówno dzieci, jak i nas. Wystarczy peleryna i kalosze – i już można ruszać na wyprawę po kałużach. To idealne rozwiązanie, gdy mimo niesprzyjającej pogody konieczne jest załatwienie kilku spraw. W ten sposób upieczemy dwie pieczenie przy jednym ogniu.

W czasie deszczu dzieci się nudzą… – brzmi tekst znanej piosenki. I chociaż z tą obiegową opinią zgadza się wielu rodziców, w naszym przypadku nie musi okazać się prawdą. Warto pamiętać, że zwykle najprostsze pomysły okazują się najlepsze, a dla dziecka najważniejsza jest nasza obecność i czas, który mu poświęcimy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *