Darowizny i spadki bez podatku – jak to zrobić?

payment

Otrzymałeś darowiznę lub spadek, ale obawiasz się, że będziesz musiał zapłacić wysoki podatek? Niekoniecznie! Zobacz, kto jest zwolniony z płacenia podatku od spadków i darowizn i jakich formalności trzeba dokonać, by go uniknąć.

Ważny jest stopień pokrewieństwa

Dokumentem, który reguluje kwestie związane z naliczaniem podatku jest ustawa o podatku od spadków i darowizn. To właśnie na jej podstawie możemy wyróżnić trzy grupy podatkowe, do których przyporządkowani są wszyscy członkowie rodziny. Pierwszą z nich jest 0 grupa podatkowa (została ona wyróżniona spośród grupy I), która obejmuje najbliżej spokrewnionych członków rodziny czyli: małżonka, dziecko, rodzica, rodzeństwo, dziadków, pradziadków, wnuka, prawnuka, pasierba, macochę i ojczyma. Do I grupy podatkowej zaliczamy jeszcze teściów, zięcia i synową, natomiast w skład II grupy podatkowej wchodzą członkowie dalszej rodziny, czyli ciotki
i wujkowie. Wyróżniamy jeszcze III grupę, która obejmuje pozostałych członków rodziny, a także osoby niespokrewnione.

Jeśli należysz do najbliższej rodziny darczyńcy, czyli do grupy 0 ominą cię koszty związanie z podatkiem odprowadzanym do Urzędu Skarbowego.

Najbliższa rodzina nie płaci podatku od darowizny i spadku

Nie wystarczy zaliczać się do 0 grupy podatkowej, by uniknąć kosztów podatku, należy jeszcze dopełnić wymagane formalności. W tym celu musisz udać się do urzędu skarbowego i zgłosić naczelnikowi urzędu fakt otrzymania spodku lub darowizny. Wymagane jest złożenie odpowiedniego druku SD – Z2 w odpowiednim terminie. Zgodnie z ustawą, na załatwienie tych formalności masz pół roku, liczone od dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli od daty postanowienia sądu o przyjęciu przez ciebie spadku lub aktu notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Pół roku to naprawdę sporo czasu, jednak zdążają się sytuacje, gdy obdarowana osoba zapomni o obowiązkowej wizycie
w urzędzie skarbowym i wówczas ulga od płacenia podatku przepada.

Kto nie musi składać formularza SD-Z2

Nie zawsze musimy składać w urzędzie skarbowym formularz SD-Z2. Z obowiązku tego jest zwolniony każdy, kto dostał majątek na podstawie umowy darowizny albo nieodpłatnego zniesienia współwłasności, którą zawarł u notariusz i ponadto wartość majątku, który dostał w ciągu 5 lat od jednej osoby łącznie nie przekracza 9 637 zł.

Kwoty wolne od podatku

Podatku możesz również uniknąć gdy kwota otrzymanej darowizny lub spadku nie przekracza kwoty wolnej od podatku. W takich sytuacjach nie musisz wcale należeć do 0 grupy podatkowej, liczy się wartość otrzymanej darowizny lub spadku.

W 2017 roku kwota wolna od podatku dla I grupy podatkowej wynosi 9637 zł, dla II grupy 7276 zł, natomiast dla III grupy 4902 zł. Jeśli więc wartość majątku, który został ci darowany lub który odziedziczyłeś w spadku nie przekracza tych sum, nie zapłacisz podatku do urzędu skarbowego. Jeśli natomiast wartość otrzymanych dóbr przekracza kwoty wolne, poniesiesz koszt podatku, ale jedynie od różnicy między wartością darowizny lub spadku, a wolną kwotą.

Pamiętaj, że jeśli dopiero w momencie kontroli urzędu skarbowego przyznasz się do majątku, który masz z darowizny lub spadku zapłacisz znacznie większy podatek, bo aż 20% jego wartości, warto więc we właściwym czasie wykonać wszystkie wymagane formalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *