IKZE – co warto wiedzieć o przyszłej emeryturze

emeryci

Ciągłe zmiany w uchwałach polityków, długie lata pracy, perspektywa niskich stawek emerytalnych… Niejednemu z nas na tę myśl jeży się włos na głowie. Co zrobić, by nie martwić się o swoją przyszłą emeryturę oraz zapewnić sobie godne warunki życia na starość? Odpowiedź: zacząć planować już dziś.

Aby zapewnić sobie godne życie na emeryturze, warto rozpocząć odkładanie pieniędzy już teraz. Oczywiście skarpeta pod łóżkiem nie jest najlepszą opcją – nie tylko nie zapracuje na siebie, ale też ryzykujemy utratę oszczędności. Dobrym pomysłem jest skupienie się na III filarze emerytalnym, czyli kontach indywidualnych IKE i IKZE.

Obie wspomniane opcje mają sporo zalet – przede wszystkim uniezależniamy się od ZUS-u i niskich emerytur. Dodatkowo corocznie możemy odpisać sobie ulgę od podatku dochodowego. Wreszcie – powoli budujemy nasze zabezpieczenie na starość. W tym artykule opiszemy bliżej korzyści płynące z posiadania konta IKZE – Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego.

Co daje IKZE?

Przede wszystkim – zwrot podatku. Od określonej sumy, którą trzeba wpłacać (w tym roku 5115,60 zł) corocznie możemy zmniejszyć podatek do zapłacenia. Ulga sięga kilkuset lub nawet powyżej tysiąca złotych.

Wpłatę da się rozbić na dogodne raty. W zależności od sytuacji finansowej możemy wpłacić całą sumę naraz lub mniejsze kwoty w miesięcznych ratach. Możliwe jest również ustalenie wpłat nieregularnych.

Jeśli poczekamy z wypłatą środków do 65. roku życia, zapłacimy jedynie 10% podatku dochodowego. Jeżeli zdecydujemy się na ten krok wcześniej, będziemy musieli ująć go w rozliczeniu podatkowym i uregulować należność w wysokości 18 lub 32% podatku. Niezależnie od terminu wypłaty, nie obowiązuje nas podatek Belki – 19%.

W przypadku dziedziczenia sprawa posiadania konta IKZE również wygląda korzystnie. Nie obejmuje go bowiem podatek ryczałtowy oraz podatek od darowizny. Oznacza to, że pieniądze z tego konta możemy przekazać, komu chcemy – i nie będzie on musiał tracić czasu i pieniędzy na postępowanie spadkowe.

Jedynym minusem IKZE jest fakt, że nie możemy wypłacić pieniędzy w ratach – decyzja jest jednorazowa.

Gdzie założyć IKZE?

Zanim zdecydujemy się na założenie konta IKZE, dokładnie zbadajmy rynek. Procederem tym trudnią się bowiem najróżniejsze instytucje, poczynając od banków, towarzystw emerytalnych, poprzez fundusze inwestycyjne i zakłady ubezpieczeń społecznych, aż do domów maklerskich. Warto również wiedzieć, że decyzja ta nie jest wiążąca – jeżeli nie odpowiadają nam warunki w dotychczasowej instytucji, zawsze możemy przenieść konto do innej.

Emerytura jest naszym gwarantem na spokojną przyszłość, dlatego warto pomyśleć o niej już dziś. Konto IKZE to doskonałe rozwiązanie, ponieważ najpewniejsze pieniądze to te, które sami zgromadzimy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *