Ile kosztuje palenie papierosów?

papieros

Palenie papierosów odbywa się kosztem krótszego o 14 lat życia, wielu groźnych chorób oraz utraty zawartości naszego portfela. Ile dokładnie kosztuje ten nałóg? Zapraszamy do lektury!

Zdrowie i życie

Palenie jest przyczyną wielu chorób nowotworowych, udarów mózgu, zawałów serca, tętniaków, miażdżycy, nadciśnienia i różnych rodzajów chorób układu oddechowego. Palenie papierosów obniża także ilość dobrego cholesterolu w organizmie, jednocześnie podwyższając ilość tego złego. Dodatkowo niszczy naszą skórę, wpływa negatywnie na metabolizm, męczy uporczywym kaszlem palacza i ma wpływ na potencję.

Koszty i statystyki

Pojedynczo wydawane i nieduże kwoty nie robią na nas większego wrażenia i łatwo je bagatelizować. Sytuacja zmienia się jednak po podliczeniu kosztów rocznych lub kilkuletnich, czy chociażby miesięcznych.

Paczka papierosów kosztuje ok.20zł. Jeśli wypalamy jedną dziennie, to miesięcznie puszczamy z dymem aż 600zł. Za taką kwotę można na przykład wykupić karnet w najlepszej siłowni, pójść na zakupy lub zafundować sobie inne relaksacyjne zabiegi np. kosmetyczne lub SPA.

Rocznie palenie papierosów daje kwotę 7.200 zł – jest to koszt ekskluzywnej wycieczki do Szanghaju, Omanu, USA, na Madagaskar lub Dominikanę (przeloty, transfery, posiłki, drinki i wycieczki z przewodnikiem). Za 10 lat palenia papierosów – 72 tys. zł – można kupić nowe auto, a nawet nieruchomość!

Niektóre koszty dodatkowe mogą brzmieć banalnie – zapalniczki, zapałki, gumy do żucia, lufki, bibułki, odświeżacze powietrza i specjalne pasty do zębów dla palaczy. Ale już podwyższona stawka za ubezpieczenie (zdrowotne lub od nieszczęśliwego wypadku na skutek pożaru) daje do myślenia. Co więcej, jeśli zdecydujemy się zapalić w nieprzepisowym miejscu, możemy otrzymać nawet 500 zł mandatu.

Niektóre koszty dodatkowe są bardzo wysokie i istotne dla życia palacza – są to koszty leczenia i zabiegów nierefundowanych lub tylko częściowo refundowanych przez NFZ – i wahają się między 500 a 1000 zł. Te dodatkowe koszty medyczne obejmują m.in. specjalną dietę oraz środki osłonowe stosowane podczas chemioterapii, koszt dojazdów oraz utratę całego lub części dochodu.

Główny Urząd Statystyczny udostępnił badania, z których wynika, że aż 19% Polaków codziennie pali papierosy. W Polsce pali ok. 24% kobiet i 33% mężczyzn. Na całym świecie co roku z powodu chorób spowodowanych paleniem umiera 6 milionów ludzi. W Polsce rocznie umiera 75 tysięcy palaczy, czyli 205 osób dziennie.

Czas

Wypalenie jednego papierosa zajmuje średnio 7 minut, wypalając więc paczkę dziennie tracimy 140 minut (2 godziny i 20 minut). W skali miesiąca tracimy 70 godzin, czyli prawie 3 dni! To tak, jakby zasnuć dymem cały piątek, sobotę i niedzielę.

Niezależnie od wyliczonych kosztów zawsze warto podjąć próbę zerwania z nałogiem, bo koniec końców stawką jest rzecz najważniejsza – życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *