Najlepsze formy oszczędzania

liczby

Oszczędzanie jest prawdziwą sztuką wpisaną w dobre zarządzanie własnymi finansami. Nie każdy podejmuje to wyzwanie, wiele osób stanowczo twierdzi, że nie ma możliwości, by z comiesięcznej pensji odłożyć kilka jej procent. Tymczasem specjaliści są zdania, że znakomita większość społeczeństwa nie tylko powinna, ale przede wszystkim może oszczędzać. Szczegółowa analiza wszystkich wydatków ukazuje bowiem te absolutnie niepotrzebne lub nieracjonalne, a tym samym stwarza pole do znalezienia właściwej puli wolnych środków.

To nie takie trudne – jak oszczędzać?

Zajrzyjmy do krajów, w których zarobki i koszty utrzymania są zbliżone do naszych. Okazuje się, że Słoweńcy, którzy bynajmniej nie są od nas zamożniejsi, potrafią znacznie lepiej zarządzać swoim budżetem i skutecznie tworzą swego rodzaju poduszkę bezpieczeństwa na wypadek utraty pracy czy większych, niespodziewanych wydatków.

Żeby znaleźć odpowiedź na pytanie: jak oszczędzać, wpierw musimy uświadomić sobie, dlaczego warto to robić. Praktycznie większość z nas żyje na kredyt. Nasze domy i mieszkania to hipoteka, samochody i agd oznaczają comiesięczne raty. Nawet święta i wakacje potrafimy przeżyć na kredyt. Wyobraźmy sobie teraz sytuację, w której tracimy stały dochód? Katastrofa, po miesiącu mamy już realne długi, które rosną w zastraszającym tempie.

Odpowiadając na pytanie o to jak oszczędzać musimy zrobić swego rodzaju finansowy rachunek sumienia. Wydajemy pieniądze ponad stan, zbyt wiele żywności, która ląduje w koszu, używki, a także drobnostki do domu, które finalnie lądują w piwnicy. Robienie list zakupów i trzymanie się ich jak dekalogu to pierwszy krok do wygospodarowania realnych oszczędności. Drugi to pozbycie się kart kredytowych i zamknięcie debetów. Zmiana stylu życia to także doskonałe źródło — może samochód lepiej zamienić na komunikację miejską lub znaleźć współtowarzysza drogi do pracy, z którym będziemy dzielili koszty paliwa?

Gdzie lokować oszczędności?

Mądre przysłowie mówi „ziarnko do ziarnka, aż zbierze się miarka”. Nawet najmniejsze oszczędności warto zabezpieczyć. Ile oszczędzać? Przy średnich zarobkach kwota, która powinna znaleźć się puli oszczędności, wynosi około 3-4%.

Dobrym sposobem na oszczędzanie są wszelkiego rodzaju lokaty bankowe, które pozwalają na ich uruchomienie nawet przy niewielkich sumach. Tym, którzy zaczynają niemalże od zera, spodobają się otwarte konta oszczędnościowe.

Po zebraniu kwoty, która pozwoliłaby nam na spokojne przeżycie 3-4 miesięcy bez pracy powinniśmy zacząć myśleć o swojej emeryturze. Tutaj możemy wybrać specjalne i pozbawione słynnego podatku „belki” konta emerytalne.

Do innych sposobów gromadzenia oszczędności należą wszelkiego rodzaju inwestycje. Osoby bez doświadczenia mogą skorzystać ze specjalistycznych paneli inwestycyjnych, nad którymi czuwają doradcy.

Więcej informacji o oszczędzaniu znajdziesz tutaj – kapitalni.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *