Jak sprawdzić, czy jesteś na czarnej liście dłużników?

alfabet

Jako, że nieuczciwych przedsiębiorców nie brakuje, powstała lista dłużników, dzięki czemu możliwe jest sprawdzenie, czy dany kontrahent, z którym mamy zamiar rozpocząć współpracę, jest wypłacalny. Obecnie niezwykle pomocnym narzędziem jest w tym przypadku Krajowy Rejestr Dłużników. Kiedy można trafić na taką listę?

Sprawdzanie danych w KRD

W celu sprawdzenia danych w KRD konieczne jest wcześniejsze założenie konta w internetowym systemie, dzięki czemu uzyskamy dostęp do interesujących nas informacji zarówno o sobie, jak również o konkretnych kontrahentach. Konto zakłada się w Serwisie Ochrony Konsumenta na stronie www.krd.pl, gdzie można pobrać raport na swój temat. W celu zlecenia przygotowania takiego raportu należy wybrać opcję „sprawdź mnie”. Z gotowym sprawozdaniem można zapoznać się po potwierdzeniu swojej tożsamości.

Po co sprawdzać siebie w KRD?

Logując się na swoje konto, możemy sprawdzić, czy ktoś nie wpisał nas na czarną listę, jak również poznać na jakiej podstawie dokonał takiego wpisu. Zapoznanie się z listą dłużników pozwala zweryfikować przedsiębiorcę, czyli skontrolować jego niespłacone zobowiązania i wszelkie operacje finansowe. Dzięki szczegółowym danym zyskujemy obraz biznesmena w prawdziwym świetle.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że osoby mające negatywny wpis w rejestrze muszą liczyć się z trudnościami podczas zaciągania kredytu, kupowania towaru na rary czy też w przypadku wynajmowania mieszkania lub pomieszczenia biurowego. Dodatkowo dostawcy szerokopasmowego Internetu i operatorzy telewizji kablowej bardzo często odmawiają świadczenia swoich usług krajowym dłużnikom lub oferują znacznie mniej korzystne warunki umowy.  

 

Wpis do rejestru

Na listę Krajowego Rejestru Dłużników trafiają wszystkie osoby zadłużone dłużej niż dwa miesiące. Wcześniej jednak wierzyciel jest zobowiązany do wysłania pisemnego zawiadomienia do dłużnika, że w przypadku braku spłaty należności w przeciągu trzydziestu dni zostanie on wpisany do rejestru dłużników. Zawiadomienie można dostarczyć także do rąk własnych dłużnika. Należy pamiętać o tym, że jeśli dług nie zostanie spłacony w wyznaczonym terminie, wierzyciel nie ma obowiązku informowania nas o tym, że trafiliśmy do KRD.

2 thoughts on “Jak sprawdzić, czy jesteś na czarnej liście dłużników?

  1. Artykuł dał mi do myślenia. Nie chcę być na żadnej czarnej liście, a ponieważ posiadam zadłużenie w banku, zapamiętam, że jeśli nie będę spłacać rat w terminie, grozi mi wpis do KRD.

  2. W czasach kiedy praktycznie każdy ma jakiś kredyt trzeba naprawdę uważać aby nie zostać wpisanym do KRD. Przeoczenie kilku rat kredytu może wpędzić nas w nie lada kłopoty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *