Wiarygodność płatnicza – jak ją zbudować?

pieniądze

Budowanie wiarygodności płatniczej to długi proces. Na jego powstawanie mają wpływ wszystkie twoje produkty kredytowe, jak pożyczki, karty czy limity, a także zapłacone lub niezapłacone rachunki i faktury. Czy wiesz, gdzie znajdują się informacje o twojej historii płatniczej? Zobacz, co ma wpływ na budowanie twojej wiarygodności.

Czym jest BIK i BIG?

Biuro Informacji Kredytowej S.A., czyli w skrócie BIK jest instytucją, która została powołana przez banki oraz Związek Banków Polskich w celu gromadzenia informacji, które tworzą historię kredytową osób fizycznych.

Wszystkie banki oraz SKOKi systematycznie przekazują do BIKu informacje o wszystkich kredytach, pożyczkach, kartach kredytowych, debetowych oraz limitach w koncie. To źródło danych o kwocie zadłużenia i dacie podpisania umowy, ale również o terminowej lub nieterminowej spłacie zobowiązań. Każde opóźnienie w spłacie lub brak zapłaconej raty jest odnotowane przez Biuro Informacji Kredytowej. Z tej bazy danych korzystają głównie banki, chcąc sprawdzić historię kredytową swoich klientów i osób, które aplikują o nowy kredyt. To główne źródło danych na temat wiarygodności płatniczej przyszłych kredytobiorców, która może przesądzić o otrzymaniu nowego kredytu.

BIG natomiast to Biuro Informacji Gospodarczej, które zajmuje się pośrednictwem w udostępnianiu informacji gospodarczych. Polega ono na przyjmowaniu od wierzycieli, przechowywaniu, a także ujawnianiu informacji gospodarczej.

Nie znajdziesz tam historii spłaty twoich kredytów, jedynie bieżące informacje, zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Nieuregulowane raty kredytów lub pożyczek, rachunki, na przykład za prąd czy gaz, niezapłacone faktury za telefon czy Internet, a także inne zobowiązania finansowe, których nie opłaciłeś w terminie, to wszystko może zostać wpisane do ewidencji Biura Informacji Gospodarczej. Mogą tam znaleźć się również pozytywne wpisy, świadczące o regularnej spłacie zobowiązań, faktur czy rachunków. Budowaniu wiarygodności płatniczej służą oczywiście tylko te dobre wpisy, więc cały czas należy pilnować swoich zobowiązań, by negatywnych wpisów było jak najmniej.

Co buduje twoją wiarygodność płatniczą?

Zarówno pozytywne, jak i negatywne wpisy do BIG rzutują na wiarygodność płatniczą. Podobnie historia spłat twoich zobowiązań kredytowych, które znajdują się w BIK. Informacje zawarte w obu tych bazach budują twój wizerunek i świadczą o twojej wiarygodności finansowej. Jeśli zobowiązania kredytowe spłacane będą z opóźnieniem lub w ogóle przestaniesz je spłacać, bank oraz inne instytucje finansowe mogą odmówić ci kolejnego finansowania. Ze świadczenia swoich usług mogą zrezygnować również firmy szeroko pojętego rynku multimedialnego, czyli sieci komórkowych, telewizji, Internetu itp. Zła historia kredytowa w BIK może spowodować również brak możliwości zakupu na raty pralki czy telewizora.

W jaki sposób możesz poprawić swoją wiarygodność płatniczą?

Oczywiście to od nas samych zależy, jak będzie wyglądała nasza historia płatnicza i czy będziemy wiarygodni dla banków i innych instytucji. Każda terminowo zapłacona rata kredytu i każdy uregulowany rachunek telefoniczny będą budować naszą wiarygodność płatniczą.

Biorąc drobne kredyty, kupując przedmioty na raty czy korzystając z karty kredytowej, co miesiąc budujesz swoją wiarygodność. Jeśli twoje zobowiązania będą spłacane regularnie, stworzysz wiarygodny wizerunek nie tylko dla banków, ale również dla innych firm.

Niesumienne spłacanie zobowiązań może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje i skutkować negatywnymi wpisani w ewidencji Biura Informacji Gospodarczej. Trzeba podejść bardzo poważnie do każdego zobowiązania kredytowego, każdego rachunku i faktury. W przeciwnym razie nikt nie będzie traktował nas poważnie i zamknie nam to możliwość korzystania z wielu usług.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *