Wydatki bożonarodzeniowe – jak przetrwać, jak przygotować nasz budżet

święta

Grudzień to miesiąc, który większości z nas kojarzy się nie tylko ze Świętami Bożego Narodzenia, ale również z wydatkami, dużymi wydatkami. Prezenty, ozdoby, przygotowanie wigilii… niejeden domowy budżet ma problem, by udźwignąć te koszty. Sprawdź, co zrobić, by przetrwać ten kosztowny okres i jak przygotować swój budżet na zbliżające się wydatki.

Wyciągnij z szafy dekoracje z zeszłego roku

Zanim zdecydujesz się na zakup nowych bombek, świątecznych mikołajków i skrzatów oraz światełek, zobacz, jak wyglądają te z zeszłego roku. Jeśli wystarczy je jedynie odkurzyć to nie ma sensu kupować nowych dekoracji. Czasem wystarczy jedynie nowa wstążka, na przykład z połyskującym brokatem albo czerwoną kratą lub trochę tiulu, by ze starych figurek zrobić nowe, zupełnie inne.

Porcelanowy skrzat czy mikołajek z nową, świąteczną kokardką będzie zupełnie inną dekoracją niż w zeszłym roku. Białe świece również będą wyglądały bardzo elegancko, gdy obwiążesz je kokardkami, staną się wówczas pięknym elementem wystroju. Ozdobione tiulem szyszki i orzechy, pomalowane na złoty lub srebrny kolor, utworzą wyjątkową świąteczną kompozycję, a niewykorzystane światełka choinkowe włożone do szklanego słoja stworzą piękną ozdobę, która nada twojemu domu świątecznego klimatu.

Nie musisz wcale wydawać dużych pieniędzy na dekoracje i ozdoby świąteczne, wystarczy jedynie dobry pomysł i odrobina chęci.

Przygotuj sam ozdoby na choinkę

Nasze babcie na pewno jeszcze pamiętają, jak kiedyś ubierało się choinkę. Teraz mnóstwo jest przeróżnych ozdób  choinkowych, jednak kiedyś trudno było kupić jakiekolwiek bombki i łańcuchy.

Tradycją było zawieszanie na wigilijnym drzewku cukierków, świątecznych pierników, pomarańczy czy orzechów. Drzewko pachniało i wyglądało wspaniale i bardzo świątecznie. Ty również możesz powrócić do tradycji swoich dziadków i właśnie w tak smakowity sposób przyozdobić swoją choinkę.

Dla dzieciaków prawdziwą niespodzianką będzie również samodzielne przygotowanie choinkowych ozdób. Wystarczy kolorowy papier, bibuła i odrobina brokatu, by powstały naprawdę wyjątkowe choinkowe łańcuchy i niepowtarzalne świąteczne zawieszki, kolorowe i błyszczące. Każde dziecko na pewno będzie bardzo szczęśliwe i dumne, jeśli przyczyni się do udekorowania choinki wedle własnego pomysłu.

Podziel wigilijne menu

Sporym kosztem jest również przygotowanie wszystkich wigilijnych potraw. Zwykle kupienie niezbędnych produktów wymaga nie tylko pracochłonnych i uciążliwych zakupów, ale także sporej ilości gotówki. Można oczywiście postarać się zminimalizować te wydatki i podzielić świąteczne menu pośród pozostałych zaproszonych gości. Niech każdy na wigilijną ucztę przyniesie jedną potrawę, którą sam zrobi. Dzięki takiemu podziałowi obowiązków, zaoszczędzisz dużo czasu i pieniędzy.

Losowanie prezentów

Bez wątpienia największym świątecznym wydatkiem jest kupienie prezentów pod choinkę. Jeśli masz wielu bliskich i każdemu chcesz sprawić przyjemność świątecznym upominkiem, musisz przygotować się na większy wydatek.

Jest jednak sposób, by każdy otrzymał świąteczny prezent, bez wydawania dużych pieniędzy. Napisz na karteczkach imiona wszystkich zaproszonych gości i włóż do dużego słoja. Niech każdy uczestnik Wigilii wylosuje osobę, której kupi gwiazdkowy upominek. W ten prosty sposób każdy otrzyma prezent, a ty nie wykosztujesz się tak bardzo robiąc jeden prezent zamiast wielu.

Jak przygotować świąteczny budżet

Święta są wydatkiem, na który bez wątpienia należy przygotować się z wyprzedzeniem. Najlepiej już kilka miesięcy wcześniej rozpocząć odkładanie drobnych kwot na grudniowe zakupy. Dzięki temu uda ci się zgromadzić sumę, która w grudniu będzie na wagę złota, bo przy tak wielu wydatkach każdy grosz będzie miał znaczenie.

Prezenty gwiazdkowe wybieraj znacznie wcześniej i planuj w budżecie ich ceny. Zastanów się, czy nie lepiej kupić je już w listopadzie, by w grudniu skupić się tylko na zorganizowaniu wigilii i świątecznych dekoracji.

Zrób listę wszystkich niezbędnych wydatków i podlicz, ile powinieneś przeznaczyć na święta, skonfrontuj te kwoty z twoim budżetem i zastanów się, czy nie powinieneś zrezygnować z niektórych wydatków lub znacznie je obniżyć. Warto również zastanowić się, na czym możesz zaoszczędzić.

Szybka pomoc finansowa

Jeśli nawet wcześniejsze przygotowania i planowanie wydatków nie pomogą, a twój domowy budżet zostanie mocno nadwyrężony z pomocą mogą przyjść szybkie kredyty przez Internet.

Wiadomo, że w okresie świątecznych przygotowań nie ma czasu na bieganie po bankach, załatwianie zaświadczeń i czekania na decyzję kredytową, dlatego właśnie szybkie kredyty przez Internet będą najlepszym wyborem. Już w 15 minut możesz otrzymać potrzebną gotówkę i nie musisz nawet wychodzić z domu i prosić pracodawcę o wystawienie zaświadczenia. Już w parę chwil możesz pożyczyć brakującą kwotę i podratować swój domowy budżet, a spłatę zaplanować na Nowy Rok.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *