Czy złota to dobra metoda na ochronę kapitału?

gold

Złoto. Przedmiot pożądania od najdawniejszych czasów, własność królów i bogatych rodów, surowiec używany do wyrobu najpiękniejszych przedmiotów świata.

Choć ten szlachetny metal od wieków uważany jest za wysoce pewną walutę, z jego dostępnością dla przeciętnego Kowalskiego bywało różnie. Mówiąc wprost – na przestrzeni wieków kto inny niż bogacze i kupcy mógł jedynie pomarzyć o błyszczącym kruszcu. Dziś natomiast każdy z nas może cieszyć się jego blaskiem, niekoniecznie za pomocą biżuterii. Obecnie coraz więcej inwestorów lokuje swoje środki finansowe właśnie w złocie.

 

Żyła złota

W dzisiejszych czasach, aby zdobyć złoty kruszec, nie trzeba już wyruszać w podróż do Kalifornii i stawać nad brzegami rzek, próbując ubiec innych poszukiwaczy bogactwa. Możemy inwestować w złoto, nie ruszając się z kraju, a nawet z własnej kanapy w salonie. Wystarczy urządzenie z dostępem do Internetu.

Pierwszym sposobem jest skorzystanie z oferty sklepu Mennicy Polskiej. Zakupione w nim złoto za dodatkową opłatą jest dostarczane do domu, lub  – na życzenie klienta – przechowywane w skarbcu. Druga opcja jest częściej wybierana przez kupujących, gdyż mają pewność, że ich inwestycja jest bezpieczna.

Bardzo popularne jest również kupowanie złota na internetowych serwisach aukcyjnych. Oferują one duży wybór, na przykład limitowane sztabki lub monety kolekcjonerskie wydawane przez mennicę. Na aukcjach możemy także wylicytować złoto, co nierzadko wiąże się z oszczędnościami – cena bywa niższa niż w przypadku zakupu prosto od mennicy. Musimy jednak skrupulatnie weryfikować sprzedających lub wybierać certyfikowane sklepy. W końcu chodzi o nasze pieniądze.

 

Dobra lokata

Wiemy już, jak zdobyć złoto. Teraz pora na przedstawienie korzyści, jakie na nas czekają. Nieprzypadkowo nazywa się je pewną inwestycją. Oto kilka powodów, dla których warto się nim zainteresować.

1. W złoto może zainwestować każdy. Obecnie obowiązujące prawo mówi, że każda osoba fizyczna zdolna do czynności prawnych ma szansę ulokować swój kapitał w złotym kruszcu. Nie trzeba być królem, biznesmenem, maharadżą. Wystarczy dowód osobisty.

2. Złoto jest zwolnione od podatku, w przeciwieństwie do innych metali szlachetnych (tu VAT wynosi 23%). Spokojnie możemy więc je kupić, a jeśli zdecydujemy się sprzedać je przed upływem pół roku, nie musimy płacić również podatku dochodowego.

3. To jedyna powszechnie akceptowana waluta świata. Przyczyn można tu upatrywać w historii, gdyż złoto było kiedyś codziennie wykorzystywane w handlu. Zaufanie do pieniędzy wzrastało zdecydowanie wolniej, ponieważ… nie miały pokrycia w złocie.

4. Nie musimy bać się inflacji. Co prawda kurs złota ulega zmianie, lecz nie są to duże wahania. Powodem jest stabilna ilość kruszcu na rynku oraz regularne wydobywanie nowych ilości.

5. Możemy zabrać ze sobą dużą sumę w poręcznej wersji. Sztabka złota nie jest wielka, a jej równowartość często wysoka. To ułatwi nam transakcje w każdym miejscu na świecie – złoto wszędzie jest uznawanym środkiem płatniczym.

6. Nie musimy martwić się formalnościami. Po prostu przychodzimy, płacimy i zabieramy złoto. Bez żadnych formularzy, stosu papierków i biurokracji. Czujemy się tak, jak na zakupach w luksusowej galerii handlowej.

7. Możemy zachować anonimowość, jeśli wartość kupowanego złota nie przekracza 15 tysięcy euro. Zakupy poniżej tej kwoty nie wymagają zgłaszania ich do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Zgodnie z Ustawą z 16 listopada 2000 o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł wyższa wydana kwota musi być zarejestrowana.

Na koniec warto przywołać argument estetyczny. Ile razy z niesmakiem braliśmy do ręki pomięty lub naddarty banknot lub poczerniałą monetę? Złoto nie traci blasku i pięknej formy, może być ekskluzywnym prezentem lub po prostu cieszyć nasze oczy bogatym wyglądem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *