Klimatyzacja do domu – jak wybrać?

klimatyzacja

Gdy letnie upały dają się we znaki, a wachlowanie najnowszym wydaniem gazety przestaje wystarczać, wielu z nas marzy o odrobinie chłodu we własnym domu. Rozwiązaniem może okazać się dobrze dobrana klimatyzacja. Jak wybrać sprzęt, aby dopasować go do swoich oczekiwań i cieszyć się jego niezawodnością?

Poczuj moc

To, co najistotniejsze w dobrym klimatyzatorze, to siła nawiewu. Zależy nam przecież, żeby ochłodził dane pomieszczenie lub całe mieszkanie. Aby dobrać moc idealną, należy wziąć pod uwagę szereg kryteriów: wpływ nasłonecznienia, liczba osób stale przebywających w pomieszczeniu, ciepło bijące od urządzeń elektronicznych, przenikanie ciepła z zewnątrz. Wiąże się to z wykonywaniem skomplikowanych obliczeń. Istnieje jednak prostszy wzór, na którym możemy się oprzeć: moc klimatyzatora powinna wynosić 0,1 kW na każdy metr kwadratowy pomieszczenia.

Mobilny czy stacjonarny?

Klimatyzator przenośny posiada kółka, dzięki którym możemy do woli zmieniać miejsce chłodzenia. Natomiast stacjonarny montujemy na ścianie albo suficie. Jaki model wybrać? To zależy od naszych oczekiwań. Klimatyzator mobilny, choć wygodny, często nie osiąga takiej mocy chłodzenia, jak stacjonarny. Dodatkowo rura odprowadzająca gorące powietrze może psuć efekt pracy klimatyzatora. Wisienką na torcie jest hałas – urządzenia przenośne zwykle charakteryzują się wysokim poziomem głośności.

Funkcje klimatyzatora

Klimatyzacja nie tylko chłodzi powietrze, ale i przy okazji je osusza. Będzie więc dobrym rozwiązaniem na burzowe letnie dni. Zebrana w ten sposób woda (skropliny) trafia do zbiornika, który trzeba co jakiś czas opróżniać – lub, w niektórych przypadkach, zbudować instalację odprowadzającą skropliny na przykład do kanalizacji.

Warto wiedzieć, że niektóre dostępne na rynku klimatyzatory posiadają również funkcję ogrzewania powietrza. Dzięki temu urządzenie przydaje się nie tylko w lecie, ale również podczas chłodnych jesiennych czy mroźnych zimowych dni. Jeśli temperatura na zewnątrz jest wyższa niż 5 stopni, ogrzewanie pomieszczenia w ten sposób jest tańsze, niż używanie tradycyjnych grzejników.

Wpływ klimatyzacji na zdrowie

Instalując urządzenie chłodzące, zapewniamy sobie czyste powietrze w domu. Klimatyzatory posiadają bowiem filtry powietrza, niwelujące zanieczyszczenia i potencjalne alergeny. W tym celu warto wybrać model z filtrem HEPA, który pomoże uzyskać optymalny skład powietrza w pomieszczeniu. Dobrym ruchem będzie sprawdzenie, czy filtr da się bez problemu wyjąć i oczyścić – konieczna jest bowiem jego konserwacja przynajmniej raz w roku.

Warto unikać bezpośredniego nawiewu na osoby znajdujące się w pomieszczeniu – w tym celu dobrze jest dokładnie przemyśleć miejsce montażu lub umieszczenia klimatyzatora.  

Klimatyzacja nie jest już tylko domeną biur i instytucji publicznych. Dziś każdy z nas może ją mieć we własnym domu. Wystarczy zapoznać się z zasadami jej zakupu, tak by wybrać model najlepiej spełniający nasze oczekiwania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *