MDM 2017 – kto skorzysta?

dom

Od 1 stycznia odwieszona została możliwość składania wniosków o kredyt z dopłatami na zakup nieruchomości. Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić, by móc skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych.

Czym jest MDM

MDM, czyli Mieszkanie dla Młodych to program rządowy, którego celem jest wsparcie młodych ludzi pragnących nabyć swoją pierwszą nieruchomość.

Kredyt z rządowymi dopłatami może pomóc skredytować zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego. Trzeba jednak pamiętać, że cena nieruchomości nie może przekraczać wskaźnika określonego dla danej nieruchomości, a wnioskowany kredyt powinien być zaciągnięty na minimum 15 lat.

Komu należy się dofinansowanie.

Program „Mieszkanie dla Młodych” skierowany jest do osób młodych, które chcą nabyć swoją pierwszą nieruchomość dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Z kredytu z dofinansowaniem mogą skorzystać zarówno małżeństwa, jak i osoby stanu wolnego, w wieku do 35 lat. W przypadku małżeństw wystarczy, że jedna z osób spełnia kryterium wieku.

Jeśli chcesz złożyć wniosek o kredyt z dofinansowaniem, nie możesz być właścicielem żadnej nieruchomości. Ograniczenia dotyczące wieku oraz nieposiadania nieruchomości nie będą wobec ciebie stosowane jedynie w przypadku, gdy wychowujesz przynajmniej troje dzieci, własnych lub przysposobionych.

Na jakie dofinansowanie wkładu własnego możesz liczyć?

Dopłatę możesz otrzymać do 50m2 powierzchni kupowanej nieruchomości, oczywiście, jeśli metraż mieszkania jest mniejszy, wówczas kwota dopłaty równa jest jego metrażowi. Większą dopłatę, bo aż do 65m2 otrzymają rodziny lub osoby samotne, które wychowują minimum troje dzieci.

Wysokość kwoty dofinansowania uzależniona jest od kilku czynników, głównym z nich jest liczba dzieci na wychowaniu. Najmniejszą sumę otrzymają więc beneficjenci, którzy nie posiadają dzieci, bo zaledwie 10%. W przypadku osób z jednym dzieckiem kwota dofinansowania wzrasta do 15%, a jeśli posiadają dwójkę dzieci przysługuje im 20%. Największy procent sumy dofinansowania otrzymają wnioskodawcy, którzy mają na wychowaniu troje lub więcej dzieci – oni dostaną aż 30%. Dodatkowe 5% na wcześniejszą przedterminowa spłatę części kapitału kredytu otrzymają osoby, którym w ciągu 5 lat od daty zakupu mieszkania urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie lub kolejne wychowywane dziecko.

Ile funduszy jeszcze zostało?

Limit, który został określony przez ustawodawcę na 2017 rok został wykorzystany już w 50%. Łączna kwota dopłat, wynikająca z wniosków przekazanych do Banku Gospodarstwa Krajowego, z planowanym terminem wypłaty środków w 2017 roku wynosi już 373 mln zł. Zgodnie z ustawą, której podlega program „Mieszkanie dla Młodych”, BGK wstrzymuje w tym roku przyjmowanie wniosków z terminem wypłaty środków planowanym na 2017 rok. Oznacza to, że oczywiście możesz złożyć wniosek o kredyt z dopłatami rządowymi, natomiast środki pochodzące z dopłat zostaną wypłacone dopiero w przyszłym roku. Limit środków przewidziany na 2018 to 762 mln zł, czyli wnioski o dofinansowanie, gdzie wypłata dopłat będzie przewidziana na rok 2018, można składać do momentu aż pula osiągnie 50% limitu na rok 2018, czyli 381 mln zł.

Jeśli kwalifikujesz się, by skorzystać z programu „Mieszkanie dla Młodych” złóż wniosek jak najszybciej, bo pula dopłat maleje w zaskakująco szybkim tempie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *