Mieszkanie z teściami – jak uniknąć konfliktów?

synowa

Marzeniem każdej młodej pary jest wyprowadzka do własnego mieszkania. Jednak nierzadko sytuacja finansowa zmusza nas do poszukiwania innego rozwiązania. Jednym z nich jest zamieszkanie z teściami pod jednym dachem. Często taka sytuacja jest powodem konfliktów między rodzicami i młodymi małżonkami. Czy można ich uniknąć? I w jaki sposób postępować?

Dlaczego powstają konflikty?

Przyczyny nieporozumień między synową i teściową można ująć w jednym sformułowaniu: każda ze stron uważa, że to ona ma rację. I, co najdziwniejsze… każda ma rację. Teściowa wychowała już swoje dzieci i opiera się na wiedzy, którą wykorzystywała, a jej sposoby działały; posiada również sprawdzone recepty na szczęście w małżeństwie. Nic więc dziwnego, że pragnie tego samego dla synowej i w dobrej wierze doradza jej najlepiej, jak tylko może. Młoda mężatka i mama natomiast wszystkiego uczy się na bieżąco. Wiedza i zalecenia lekarzy wyglądają już nieco inaczej i nierzadko stają w opozycji do informacji przekazywanych przez teściową. Powstaje więc konflikt racji.

Skupmy się na plusach

Wspólne mieszkanie z teściami to nie tylko kłótnie o rachunki i sposób wychowania dzieci. Warto zastanowić się, co dobrego daje nam takie rozwiązanie. Przede wszystkim mamy stały dostęp do doświadczenia starszego pokolenia – możemy liczyć na ich pomoc w urządzaniu mieszkania czy w opiece nad dzieckiem. Zwłaszcza ostatni punkt bywa nieoceniony, kiedy pracujemy, a finanse nie pozwalają nam na posłanie malucha do żłobka, przedszkola czy wynajęcie opiekunki. Dziadkowie to osoby zaufane, które za nic w świecie nie dadzą skrzywdzić ukochanego wnuczka i zadbają, by niczego mu nie zabrakło. Rodzice mogą więc spokojnie zająć się utrzymaniem rodziny lub nawet wyjść wieczorem na randkę.

Dobrze jest spojrzeć na sytuację także z punktu widzenia teściów. Zdarza się, że rodzice mają problemy zdrowotne, więc pomoc w cotygodniowych zakupach czy podwiezienie do lekarza będzie dla nich ogromnym ułatwieniem. Wspólne mieszkanie wiąże się też z większym poczuciem bezpieczeństwa oraz jest podstawą budowania rodzinnych więzi.

Rady dla teściowej:

–  Warto pamiętać, że syn i synowa tworzą nową, odrębną rodzinę i mają prawo do ustalania własnych zasad w jej obrębie.

– Jeśli chcemy udzielić rady, dobrze jest ująć ją w formę pytania i pozwolić młodej mamie i żonie zdecydować samodzielnie.

– Wiedza medyczna uległa znacznej zmianie i zalecenia lekarzy diametralnie różnią się od tych sprzed dwudziestu lat. Warto wysłuchać, co ma do powiedzenia pediatra opiekujący się wnuczkiem.

– Dobrym ruchem jest zachęcanie młodego ojca do włączania się w opiekę nad maluchem.

Rady dla synowej:

– W dobrym tonie jest dopasowanie się do zasad panujących w domu teściów, gdzie my gościmy przecież tylko przez pewien czas.

– Warto pamiętać, że „wtrącanie się” najczęściej wynika z troski o dobro nasze i ukochanych wnuków. Jeśli nie zgadzamy się z przekazywanymi radami, delikatnie wysuńmy racjonalne argumenty.

– Dobre relacje z teściami są nieocenione; za jakiś czas sprawy stawiane dziś na ostrzu noża mogą wydać się nam mało istotne.

Wspólne mieszkanie z teściami może rodzić konflikty, ale może również być źródłem wsparcia i rodzinnego ciepła. Warto zadbać o wzajemne relacje, gdyż dzięki temu wszyscy domownicy będą czuli się dobrze, a dzieci dorastały w atmosferze spokoju i zrozumienia.

A jeśli zastanawiasz się nad kupnem własnego M, to zanim weźmiesz kredyt przeczytaj ten artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *