Jak ogrzewać mieszkanie zimą, aby uzyskać optymalną temperaturę

grzejnik

Przyjmuje się, że sezon grzewczy w Polsce trwa aż 7 miesięcy – od września do marca włącznie. Jest to długi okres czasu na wygenerowanie rachunku za ogrzewanie. Jak w tym sezonie zmniejszyć jego wysokość? Poniżej znajdziecie kilka przydatnych informacji – zapraszamy do lektury.

Niedobre dla zdrowia, niekorzystne dla portfela

Temperatura zawsze powinna być dostosowana do naszego stylu życia oraz charakteru pomieszczenia. Optymalna temperatura w pokojach dziennych nie powinna przekraczać 21 st. C, w kuchni wystarczy 19 st. C., a w sypialni najlepiej ustawiać termostat na 17-19 st. C. W łazience powinno być najcieplej – nawet 25 st. C. Zdrowiu potrzebna jest równowaga: ani zbyt wysoka, ani zbyt niska temperatura w pomieszczeniach nie jest korzystna, zwłaszcza jeśli towarzyszy im niska wilgotność powietrza (powinna wynosić 40-60 proc.).
Przy temperaturze wyższej niż 21 st. C. wysychają śluzówki dróg oddechowych, co osłabia naturalne mechanizmy obronne organizmu przeciw wirusom i bakteriom. W rezultacie troskliwe „warunki cieplarniane” sprawiają, że częściej dopadają nas przeziębienia. Jeżeli mieszkanie jest przegrzewane, u domowników pogarsza się zdolność koncentracji, uwagi i wzrasta uczucie rozdrażnienia. Częściej także możemy odczuwać bóle głowy, spadek ciśnienia krwi, zmęczenie, osłabienie, a nawet chroniczną bezsenność. Długotrwałe przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze może przyczynić się do odwodnienia organizmu, a także wywołać zaburzenia pracy serca. Koniec sezonu grzewczego żegnamy więc wówczas nie tylko schorowani i osłabieni, ale i z wielkim rachunkiem za ogrzewanie.

Jak obniżyć koszty ogrzewania

  1. Wymiana starego, zardzewiałego grzejnika na nowy z termostatem lub zainstalowanie elektronicznej głowicy, dzięki której w każdym pomieszczeniu można ustawić odpowiednią temperaturę z dokładnością aż do 0,5st.C.
  2. Ocieplenie ścian zewnętrznych, dachu i podłogi oraz uszczelnienie stolarki okiennej i drzwiowej.
  3. Grzejniki nie mogą być zabudowane, pokryte grubą warstwą farby czy zasłonięte grubymi zasłonami.
  4. W dzień odsłaniamy okna, aby słońce mogło ogrzać przestrzeń.
  5. Meble i sprzęty zawsze ustawiamy w odległości minimum 1 metra od grzejników.
  6. Przed wyjazdem lub wyjściem z domu temperaturę albo zmniejszamy do 15st.C (jeśli bardzo boimy się wyziębić mieszkanie) lub całkiem zakręcamy grzejniki.
  7. Nocą odkręcamy grzejniki tylko w tych pokojach, w których śpią domownicy i zamykamy do tych pokoi drzwi, aby ciepło nie uciekało do pustych pomieszczeń.
  8. Prawidłowe wietrzenie: szybkie, kilkuminutowe (do 10 minut) szerokie otwarcie okien.

Obniżając temperaturę z 24 do optymalnych 21st. C możemy zyskać nawet do 15% miesięcznie na rachunkach za ogrzewanie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *