Jak oszczędzać na energii elektrycznej w domu

zarówka

Czy nie masz wrażenia, że twoje rachunki za prąd są zbyt wysokie? Jeśli tak, najwyższy czas zastanowić się, co jest tego powodem oraz poszukać rozwiązania pozwalającego obniżyć wydatki związane z energią elektryczną. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym uda ci się to osiągnąć bez większego wysiłku.

Światło – cichy pożeracz prądu

Sporą część energii elektrycznej tracimy wskutek pozostawania zapalonego światła wówczas, gdy nie jest ono potrzebne. Przechodząc z pokoju dziennego do kuchni na kolację nie gasimy światła, bo przecież za kilkanaście minut tam wrócimy. To właśnie w tym czasie będziemy tracić energię elektryczną, która wygeneruje dla nas wyższe rachunki. Oczywiście nie trzeba od razu popadać w skrajność i gasić światło za każdym razem, gdy, na przykład, idziemy do przedpokoju otworzyć drzwi domofonem czy wychodzimy na chwilę do toalety, jednak wyrobienie dobrego nawyku gaszenia światła w większości przypadków z pewnością pozytywnie odbije się na naszym miesięczny rachunku za prąd.

Ujarzmij kuchnię!

Sprzęty kuchenne generują bardzo dużo energii elektrycznej, zwłaszcza, jeśli używamy tych starszych modeli o niższej klasie energetycznej. Jeśli mamy taką możliwość, warto zainwestować w nowy sprzęt, wybierając np. kuchenkę czy lodówkę energooszczędną o klasie co najmniej A+. Im wyższa klasa sprzętu, tym na większą oszczędność możemy liczyć. Przykładowo, lodówka o klasie B zużywa 500 kWh rocznie, natomiast już sprzęt klasy A zużyje 300kWh. Przy użytkowaniu lodówki klasy A++ zużycie będzie wynosiło około 200 kWh rocznie.

Na podobne oszczędności zużycia możemy liczyć kupując inne sprzęty, jak zmywarka czy kuchenka elektryczna o najwyższej klasie energooszczędnej.

Zwodniczy tryb czuwania

Mówi się, że urządzenia pozostawione w trybie czuwania zużywają niewielką ilość prądu, bo ok. 5-15W. JEśli jednak przyjrzymy się temu dokładnie, to okazuje się, że przy dużej liczbie takich urządzeń w trybie czuwania nasz rachunek może znacznie wzrosnąć! Komputer, telewizor, tuner cyfrowy, drukarka, router – te wszystkie urządzenia generują bowiem niepotrzebne koszty. Jak sobie z tym poradzić? Wystarczy wyłączać całkowicie urządzenia i dodatkowo odłączać wtyczki od gniazdka.

 

Skróć czas pracy urządzeń

Kolejnym sposobem na oszczędzanie energii w domu jest skrócenie czasu działania poszczególnych sprzętów.

  1. Czajnik elektryczny – gotuj w nim tylko tyle wody, ile aktualnie potrzebujesz, gdyż zużycie energii jest proporcjonalne do czasu gotowania wynikającego z ilości wody w czajniku.
  2. Pralka – pranie niewielkiej ilości bielizny  to czysta strata energii. Lepiej poczekać, aż nazbieramy tyle prania, aby wypełnić cały bęben pralki.
  3. Odkurzacz – im  szybciej odkurzacz, tym mniej energii sprzęt zużyje. Skup się więc na tej pracy i nie zerkaj na telewizor, który odrwaca twoja uwagę od odkurzania.
  4. Telewizor – włączaj go tylko wtedy, gdy faktycznie chcesz obejrzeć coś ciekawego. Nie pozostawiaj go włączonego jako towarzystwa do innych czynności. Jeśli nie lubisz pracować czy wykonywać domowych czynności w ciszy, lepiej włącz radio zamiast TV.

Jak widać oszczędzanie energii elektrycznej w domu nie jest takie trudne. Wystarczy zmiana kilku nawyków, aby już po miesiącu cieszyć się niższymi rachunkami za prąd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *