Planujesz kupić biurko do pracy siedzące? Przeczytaj!

biurko

Praca biurowa zwykle wiąże się z koniecznością spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej. Z tego powodu, aby w jak największym stopniu zadbać o prawidłową postawę ciała i tym samym uniknąć problemów z kręgosłupem, warto zdecydować się na zakup nie tylko odpowiedniego krzesła czy fotela, ale również biurka. Wbrew pozorom to od niego w dużej mierze zależy, czy podczas pracy zachowamy prawidłową pozycję naszego ciała. Jak więc wybrać odpowiednie biurko? Na jakie jego elementy należy zwrócić uwagę? Sprawdźmy.

Kształt

Jednym z podstawowych elementów, na który musimy zwrócić uwagę, jest kształt blatu biurka. Producenci mebli oferują bowiem różne kształty biurek w zależności od naszych potrzeb. Biurko prostokątne sprawdzi się w przypadku, gdy oczekujemy uniwersalnego blatu, który służyć będzie nie tylko do pracy przy komputerze, ale również do innych czynności wymagających większej powierzchni, np. do projektowania, prac technicznych etc. Standardowa wielkość takiego blatu wynosi ok. 160x80cm.

Biurko prostokątne może również występować w wersji z wyprofilowaną przednią krawędzią, która pozwala na wygodną pracę przy komputerze oraz odpowiednie rozmieszczenie na blacie monitora, klawiatury i myszki.  Z kolei biurko narożne z wyprofilowaną przednią krawędzią, jak sama nazwa wskazuje,  idealnie wkomponuje się w róg pomieszczenia, zapewniając również odpowiednią ilość miejsca na dodatkowe przybory zarówno naprzeciw siedzącego, jak i po bokach.

Na rynku możemy również spotkać blaty w kształcie trapezu. Węższa część przeznaczona jest na monitor, natomiast szersza, bliżej siedzącego, pozwala na wygodne rozmieszczenie dodatkowych materiałów czy oparcie łokci.

Wysokość blatu

Wybierając biurko należy pamiętać o tym, aby wysokość jego blatu pozwalała na naturalne ułożenie rąk podczas pracy, zapewniając kąt prosty pomiędzy ramieniem a przedramieniem. Zazwyczaj blat biurka znajduje się na wysokości około 70 cm, jednak w przypadku osób wysokich blat może sięgać nawet 85cm. Dobrym wyborem będzie więc zakup biurka z regulowaną wysokością blatu, który dostosujemy do naszych indywidualnych preferencji, a co ważne, do naszego wzrostu.

Dodatkowe funkcje

Obecnie trudno wyobrazić sobie pracę biurową bez wykorzystania komputera. W przypadku osób, które pracują na komputerach stacjonarnych, najlepszym wyborem będzie zatem biurko posiadające szufladę na klawiaturę oraz myszkę. W czasie wielogodzinnej pracy przy biurku z pewnością przydatna będzie szuflada lub półka zlokalizowana po jednej oraz przestrzeń na sprzęt (komputer) po drugiej stronie. Ważne jest, aby środkowa część pod blatem była na tyle duża, aby użytkownik mógł swobodnie trzymać pod nią nogi, a nawet umieścić ergonomiczny podnóżek.

Przed zakupem odpowiedniego biurka do pracy warto dokładnie przemyśleć, jakie jego wymiary będą odpowiadały naszym potrzebom oraz jakie jego funkcje są dla nas naprawdę istotne. Wówczas nawet wielogodzinna praca siedząca nie będzie aż tak uciążliwa dla naszego ciała.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *