Co warto sprawdzić przed kupnem działki budowlanej

dom

Zakup działki budowlanej, na której z czasem może powstać nasz wymarzony dom jest bardzo ważnym wyborem. Takiej decyzji nie można podjąć pochopnie, należy bowiem pamiętać, że jest to inwestycja na całe życie. Zobacz, co warto sprawdzić przez zakupem działki budowlanej.

Położenie

Wybierając działkę należy skupić się przede wszystkim na jej położeniu. Nawet duża i wymiarowa działka położona w nieciekawym miejscu będzie kiepskim wyborem. Tutaj należy wykazać się nie tylko intuicją, ale również zdrowym rozsądkiem. Działki znajdujące się na przykład przy dużych halach produkcyjnych lub w pobliżu torów będą zawsze tańsze, ale należy się zastanowić, czy hałas pociągów i produkcji nie będzie zbyt uciążliwy.

Decydując się na działkę w centrum miasta trzeba liczyć się z większą ceną za ar ziemi niż w przypadku lokalizacji na obrzeżach miasta. Nie zawsze więc działka w centrum miasta będzie dobrym wyborem, zwłaszcza gdy marzy nam się cisza, spokój i ucieczka od ulicznego gwaru.

Metraż działki

Bardzo istotny jest również metraż działki. Oczywiście należy liczyć się z tym, że im większa działka tym również jej cena będzie wyższa. Jedna kupno zbyt małej działki nie będzie dobrym wyborem. Większość osób oprócz domu, chciałoby mieć także kawałek zielonej trawki lub ogródek, warto uwzględnić to już na etapie oglądania działek. Pamiętajmy, że aby wybudować domek około 100 m2 – 130 m2 potrzebujemy minimum 4 – 5 arów, zwłaszcza, jeśli obok ma powstać jeszcze niewielki ogródek.

Kształt działki

Oprócz metrażu należy także zwrócić uwagę na kształt działki. To może mieć kluczowe znaczenie przy wyborze projektu domu. Na wąską działkę, najczęściej w kształcie prostokąta, nie znajdziemy zbyt wiele projektów. Bardzo często będą to jedynie projekty domów piętrowych, bo na parterowy działka będzie zbyt wąska. Plusem wąskich działek jest za to większa przestrzeń na ogród, plac zabaw dla dzieci lub taras.

Szerokie działki dają na pewno większe możliwości. Wybór projektów na działkę w kształcie kwadratu jest bardzo duży, a rozmieszczenie budynku na działce może być dowolne, bo jest po prostu bardziej ustawna. Takie działki są z reguły droższe, ale czasem warto wydać więcej pieniędzy i zyskać dzięki temu znacznie więcej możliwości w wyborze projektu i posadowieniu domu na działce.

Droga dojazdowa

Przed zakupem działki należy zwrócić uwagę, czy posiada ona drogę dojazdową. Nie musi być to droga publiczna, ale musi zapewniać dojazd do posesji, więc jeśli jest prywatna, trzeba sformalizować możliwość korzystania z niej.

Należy również sprawdzić w jakim stanie jest droga dojazdowa. Czy będzie można z niej korzystać zarówno latem i wiosną, jak i zimą, gdy spadnie śnieg. Czy jest ona asfaltowa, czy polna, czy w tzw. stanie utwardzonym żwirem lub gruzem. Nie zawsze droga dojazdowa umożliwia swobodny dojazd do posesji, zwłaszcza przy dużych opadach deszczu lub śniegu, dlatego warto to wcześniej sprawdzić.

Uzbrojenie działki

Kolejną bardzo istotną sprawą jest także to, czy działka jest uzbrojona. Jeśli jest przemawia to oczywiście na plus. Jeśli nie, należy sprawdzić, jakie są możliwości jej uzbrojenia i jak daleko zlokalizowane są przyłącza. Znaczna odległość przyłączy od działki może podnieść koszty ich doprowadzenia. Często kwoty doprowadzenia przyłączy w takiej sytuacji sięgają nawet kilku tysięcy złotych.

Kwestie formalne

Warto sprawdzić działkę również pod kątem formalnym. W tym celu warto przejrzeć takie dokumenty jak:

  • odpis księgi wieczystej – można tam sprawdzić, kto jest właścicielem działki, czy działka nie jest obciążona, na przykład kredytem hipotecznym
    i w jaki sposób stała się własnością obecnych właścicieli
  • wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub studium zagospodarowania – tam możemy sprawdzić jej przeznaczenie
    i jakie Urząd Miasta ma plany co do okolicy naszego gruntu, a także rodzaj działki oraz informacje, co możemy na niej wybudować
  • wypis i wyrys z rejestru gruntów, który uzyskamy w Geodezji – można tam sprawdzić dokładne granice działki a także jej rodzaj. W geodezji uzyskamy również informacje o klasie gruntów, te dane sprawdzimy w ewidencji gruntów i budynków.

Pamiętajmy, że do zakupu działki budowlanej trzeba podejść jak do inwestycji na długie lata. Należy dokładnie sprawdzić wszystkie parametry i wybrać taką działkę, która zaspokoi wszystkie nasze oczekiwania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *