Wyczaruj z dzieckiem choinkę bożonarodzeniową

ozdoby-swiateczne

Choinka to dla dziecka najważniejszy symbol świąt i jednocześnie miejsce, w którym już niedługo pojawią się tak długo wyczekiwane, wymarzone prezenty! Aby umilić naszym pociechom ten magiczny czas, zachęćmy je do wspólnego dekorowania świątecznego drzewka. Własnoręcznie stworzone ozdoby będą idealnym zwieńczeniem fantastycznej, kreatywnej zabawy, która z pewnością dostarczy wiele radości nie tylko dzieciom, ale i dorosłym! Oto kilka pomysłów na ozdoby choinkowe hand made, które każde dziecko może samodzielnie wykonać.

Kolorowy łańcuch

Do przygotowania pięknego łańcucha na choinkę będziemy potrzebować kilka arkuszy kolorowego papieru, nożyczki i klej. Z papieru należy wyciąć paski o równej długości i szerokości około 2cm. Następnie tworzymy pierwsze ogniwo łańcucha sklejając jego końce klejem. Kolejny pasek, tym razem w innym kolorze, przekładamy przez utworzone kółko i sklejamy. Tak samo postępujemy z pozostałymi paskami. Rezultatem będzie stworzenia długiego kolorowego łańcucha, który “ożywi” nasze zielone drzewko.

Inną propozycją na wykonanie łańcucha jest wycięcie kółek z kolorowego papieru, a następnie przeszycie każdego z nich grubą nicią, jedno po drugim. W tym celu kółko należy w dwóch miejscach przebić igłą i przewlec przez obydwie dziurki nić w taki sposób, aby w efekcie kolorowy krążek płasko “leżał” na nici. Kolejne kółka nawlekamy na nić w ten sam sposób, w niewielkiej odległości od siebie. Taki łańcuch może być piękną ozdobą nie tylko choinki, ale z powodzeniem możemy go zawiesić, na przykład w oknie czy na drzwiach.

 

Zawieszki choinkowe

Zawieszki możemy wykonać z wielu różnych materiałów. W najprostszej wersji mogą to być udekorowane brokatem czy kawałkami waty szyszki z doczepionym sznurkiem, za pomocą którego będziemy mogli umieścić ozdobę na gałązce choinki. Z przygotowaniem takich zawieszek poradzą sobie dzieci w każdym wieku, a pięknie ozdobione szyszki sprawią, że nasza choinka nabierze iście świątecznego charakteru.

Piękne ozdoby świątecznego drzewka możemy wykonać z suszonych pomarańczy. Dla dzieci będzie to doskonała zabawa składająca się z kilku etapów. Pierwszy z nich będzie polegać na  ususzeniu owocowych plasterków. W tym celu pokrójmy owoce na cienkie plastry (lepiej, aby wykonała tę czynność osoba dorosła). Następnie poprośmy dziecko, aby rozłożyło krążki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Teraz można oprószyć owoce cynamonem lub cukrem i skropić sokiem z cytryny. Tak przygotowaną “bazę” do naszych dekoracji należy suszyć w piekarniku nagrzanym do temperatury ok. 100 stopni Celsjusza przez około godzinę – po 30 minut na każdej ze stron.

Wysuszone w ten sposób owoce można teraz ozdobić wstążeczką czy też wyciąć z nich gwiazdki, które następnie zawiesimy na choince za pomocą przymocowanych do nich sznurkowych pętelek. W ten sposób nasze dzieci stworzą nie tylko piękna, ale również niesamowicie pachnącą cytrusami dekorację, która wypełni nasz dom świątecznym klimatem.

 

Bombki jak dzieła sztuki!

Trudno wyobrazić sobie bożonarodzeniową choinkę bez bombek. Samo ich zawieszanie na drzewku sprawi dzieciom wiele frajdy, jednak jeszcze więcej radości będą one miały z własnoręcznego udekorowaniem bombek. Idealnie sprawdzą się w tym przypadku bombki ze styropianu, które z łatwością można pomalować, wykleić brokatem, kolorowym papierem czy innymi elementami. Poza tym mają one jedną istotną zaletę – nie tłuką się!  

Fantazyjnie zdobione bombki, kolorowe łańcuchy czy inne, wykonane małymi rączkami dzieci dekoracje będą źródłem prawdziwej satysfakcji naszych pociech, a dla nas będą wspaniałą pamiątką tych wyjątkowych, rodzinnych świąt.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *