4 porady, jak uniknąć niepotrzebnych wydatków w święta

christmas

Prezenty dla bliskich, rodzinne wyjazdy, przygotowywanie świątecznej uczty… Koszty związane z organizacją świąt Bożego Narodzenia potrafią przybrać ogromne rozmiary. Kuszące promocjami wystawy sklepowe wbrew pozorom nie pomogą ci zaoszczędzić. Sprawdź kilka sztuczek, jak skutecznie ominąć niepotrzebny szał przedświątecznych zakupów.

Sprawdzaj ceny „przed”

Wiele sklepów korzysta z marketingowej sztuczki zachęcania do „jedynej takiej okazji w sezonie”, namawiając klientów do masowych zakupów. Jeśli jednak przyjrzymy się średniej wielkości cen w danym sklepie, zdamy sobie sprawę, że poprzednia, „wysoka” cena była zbyt wygórowana. Oznacza to, że prawdopodobnie została celowo poniesiona wcześniej, by w trakcie rzekomej promocji stanowić zauważalną różnicę.

Kontroluj paragony

Jeśli zobaczysz atrakcyjną obniżkę produktu na półce, a później przy kasie okaże się, że zapłaciłeś dokładnie tyle, ile wynosiła cena przed rabatem… zwróć uwagę obsłudze sklepu i wyjaśnij sytuację. Czasami błędy wypatrzysz dopiero po przejrzeniu paragonu; nie zapominaj więc zawsze sprawdzać, czy faktycznie skorzystałeś z promocyjnej ceny. Jeśli nie – poproś o zwrot pieniędzy.

Trzymaj się planu zakupów

Nie ruszaj na przedświąteczne zakupy bez starannie przygotowanej listy zakupów. W trakcie spacerów pomiędzy alejkami w galerii handlowej twoja siła woli zostanie wystawiona na ciężką próbę; postaraj się więc nie ulegać pokusom kupowania więcej, niż zaleca stworzony przez ciebie plan. Jeśli już zdarzy ci się nieco nagiąć własne zasady i kupić o jedną sukienkę za dużo, upewnij się przynajmniej, że jest to zakup, który posłuży ci dłużej, niż jeden sezon.

Nie śpiesz się!

Kluczem do tanich i rozsądnych przedświątecznych zakupów jest przede wszystkim oporność na wszechobecną „gorączkę kupowania”. Tłumy w supermarketach, wózki wypełnione po brzegi i dudniące świąteczne piosenki sprawiają, że wpadamy w swoisty rytm konsumpcji. Aby tego uniknąć, postaraj się kupić wszystkie prezenty najpóźniej na początku grudnia oraz, jeśli to możliwe, skorzystaj z możliwości dostawy przez internet.

1 thought on “4 porady, jak uniknąć niepotrzebnych wydatków w święta

  1. Dobry temat do rozważenia nie tylko podczas świątecznych zakupów. Paragony sprawdzam praktycznie zawsze, a szczególnie przy dużych zakupach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *