Jak dbać o trawnik jesienią?

trawa

Chcesz wiosną cieszyć się pięknym, gęstym i zielonym trawnikiem. Już dziś zadbaj o swoją murawę, odpowiednią ją wypielęgnuj i przygotuj do długiego zimowania. Trawę podobnie jak kwiaty i krzewy należy odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem, śniegiem i niskimi temperaturami. W przeciwnym wypadku, gdy stopnieją lody, twoja trawa nie będzie piękna i zielona, a zwiędnięta i przegniła. Zobacz, jak właściwie zadbać o trawnik jesienią.

Zgrab wszystkie liście

Charakterystyczną cechą jesieni są opadające, kolorowe liście.  Jest to bez wątpienia piękny obraz, jednak może on równie przysporzyć dodatkowej pracy przy pielęgnacji trawnika i przygotowaniu go do zimy. Spadające z drzew liście nie można pozostawić na trawniku, należy je dokładnie zagrabić. Liście, które zostawimy na murawie, pod wpływem jesiennych i zimowych warunków pogodowych namokną i zaczną pleśnieć. Może to być źródłem pleśni śniegowej, a także chorób i szkodników.

Jeśli twój trawnik ma dużą powierzchnię, która w całości pokryta jest jesiennymi, spadającymi liśćmi, możesz pomóc sobie odkurzaczem do liści. Urządzenie to występuje w wersji spalinowej oraz elektrycznej i może działać  w dwojaki sposób: zasysać z trawnika i innych powierzchni liście, gałązki i ścięta trawę lub funkcjonować jak dmuchawa, spychając liście na jedną stertę.

Koszenie trawnika

Pamiętaj, że trawnik należy regularnie kosić, aż do nadejścia zimy. Nie można pozostawić zbyt długiej trawy, ponieważ przygnieciona śniegiem może być źródłem pleśni śniegowej. Na wiosnę, gdy śniegi stopnieją, taką nadgnitą trawę będzie o wiele trudniej skosić.

Po koszeniu należy za pomocą grabi dokładnie wyczesać skoszoną trawę, by nie została na trawniku i nie została wbita w ziemię. Pozostawiona trawa utworzy skorupę, która zablokuje dopływ powietrza do gleby. Będzie to również źródłem pleśni i chorób, które będą skutkiem gnicia i rozkładu pozostawionej trawy.

Aeracja czyli nakłuwanie darni

Do zabiegów pielęgnacyjnych trawnika, które należy wykonać przed zbliżającą się zimą należy również aeracja, czyli napowietrzanie trawnika. Aeracja polega na nakłuwaniu trawnika na całej powierzchni aeratorem elektrycznym, spalinowym lub ręcznym. Skąd wiadomo, że twój trawnik wymaga takiego zabiegu? Murawa, której brakuje napowietrzenia nie jest jednolitego koloru, a na jej powierzchni powstają kałuże. Wówczas warto, przed zbliżającą się zimą zadbać w ten sposób o swój trawnik, by lepiej zahartować go przed zimowaniem.

Użyj specjalnego nawozu

Trawę należy zabezpieczyć przed zbliżającymi się przymrozkami i długim zimowaniem. W tym celu najlepiej użyć nawozu jesiennego, który charakteryzuje mała zawartość lub całkowity brak azotu. Jest za to bogaty w fosfor oraz potas. Zadaniem fosforu jest stymulowanie wzrostu systemu korzeniowego, wpływa także na procesy życiowe wewnątrz rośliny, dzięki którym lepiej się ona przystosowuje do zimy. Potas zwiększa odporność na warunki stresowe – między innymi niską temperaturę. 

Właściwa pielęgnacja trawnika sprawi, że wiosną trawa obudzi się do życia razem z innymi roślinami. Nie będzie zniszczona, spleśniała ani obumarła. Wystarczy teraz właściwie wykonać wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, by na wiosnę móc cieszyć się piękną, zieloną i bujną murawą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *