Facebook a nasze bezpieczeństwo

facebook

Dziś na portalach społecznościowych można znaleźć bardzo dużo informacji o ich użytkownikach. Często również takie, które powinny pozostać prywatne, a nie dostępne dla każdego, bo mogą niekorzystnie wpłynąć nie tylko na wizerunek użytkownika, ale również na jego bezpieczeństwo. Zobacz, jakich informacji nie warto publikować na facebooku.

Nie każde zdjęcie powinno znaleźć się na facebooku

Jest wiele osób, które na facebooku umieszczają zdjęcia z niemal każdej minuty ich życia. Oczywiście każdy ma do tego prawo, jednak należy pamiętać, że nie każde zdjęcie powinno być dostępne dla wszystkich, a z niektórych mogą wyniknąć poważne konsekwencje. By zadbać o własne bezpieczeństwo a także swoich najbliższych nie należy umieszczać na facebooku:

 • zdjęć nago – zanim wrzucisz do sieci zdjęcia nago, toples lub w bieliźnie zastanów się, jakie konsekwencje może to za sobą nieść. Mogą w ten sposób dotrzeć do twojej rodziny, pracodawcy, a nawet do osób, które nie są dla ciebie życzliwe. Pamiętaj, że mogą one zostać wykorzystane w niewłaściwy sposób i zagrozić twojemu bezpieczeństwu.
 • zdjęć nago dzieci – wielu rodziców, chce dzielić się z całym światem każdym dniem swoich dzieci i wrzuca na facebooka zdjęcia z różnych sytuacji, na przykład z kąpieli lub gdy dzieci bez ubranek biegają po plaży czy ogrodzie. Jest to nie tylko niewłaściwe, ale i karalne, a w niektórych przypadkach nawet bulwersujące. Oczywiście widok niemowlaka bez pieluszki nikogo nie zgorszy, ale 6 –latka biegającego bez kąpielówek już tak.
 • zdjęć w krępujących sytuacjach – każdemu zdarzają się różnego rodzaju wpadki i krępujące sytuacje, ale po co dzielić się nimi z wszystkimi
  i informować osoby trzecie o takim zdarzeniu. Możesz w taki sposób nie tylko zepsuć sobie opinie, ale również narazić się na utratę pracy i na niebezpieczeństwo. Takie krępujące sytuacje, którym często towarzyszy nadmierne spożywanie alkoholu lub innych używek nie warto fotografować,
  a tym bardziej publikować potem na portalach społecznościowych.
 • zdjęć, na których znajdują się osoby trzecie, które sobie tego nie życzą – publikując zdjęcia sprawdź czy znajdują się na nich osoby trzecie, jeśli tak, zapytaj, czy nie mają nic przeciwko, by znaleźć się na stronie twojego Facebooka. Nie każdy chce, by jego zdjęcia krążyły w Internecie i trzeba to uszanować.

Jakie informacje nie powinny znaleźć się na Facebooku

Nie tylko zdjęcia mogą zaszkodzić użytkownikom Facebooka, ale także prywatne wpisy i często opinie na dany temat. Pamiętaj, że nierozważne umieszczanie niektórych wpisów, może mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje, dlatego też

 • nie krytykuj innych na portalach społecznościowych
 • nie oczerniaj
 • nie zrywaj przez Facebooka
 • nie zwalniaj się z pracy ogłaszając to w sieci
 • nie pisz o rzeczach intymnych, wstydliwych i bardzo osobistych.

Chroń swoje bezpieczeństwo

Bardzo nierozsądnym jest umieszczanie na facebooku i innych portalach społecznościowych takich informacji jak:

 • numer telefonu
 • prywatny adres mailowy
 • adres zamieszkania
 • numer PESEL
 • datę urodzenia
 • informacje o kontach bankowych
 • zdjęcia dowodu osobistego.

Wielu użytkowników Facebooka umieszcza na swoim profilu niemal wszystko. Są jak otwarta księga, z której można dowiedzieć się o nich wszystkiego. Zanim umieścisz na swoim profilu swój numer telefonu i adres zastanów się, czy na pewno chcesz, by wszyscy wiedzieli gdzie mieszkasz i mogli do ciebie zadzwonić. To bardzo nierozsądne, a w niektórych przypadkach nawet niebezpieczne. Zwłaszcza, gdy staniesz się ofiarą hejtu, to twój dręczyciel będzie miał o tobie tak wiele informacji, że zupełnie utracisz poczucie bezpieczeństwa.

Podobnie niebezpieczne jest umieszczanie numeru PESEL czy danych lub zdjęć z dowodu osobistego. Nie każdy wie, że takie informacje wystarczą, by na przykład wziąć pożyczkę na przykład przez Internet, podszywając się pod twoje dane. Taka kradzież tożsamości zdarza się coraz częściej i w większości przypadków padają jej ofiarami właśnie osoby, które same nieświadome zagrożenia, udostępniły swoje dane osobowe.

W Internecie podobnie jak w przyrodzie nic nie ginie, dlatego zanim zdecydujesz się na umieszczenie na Facebooku swojego zdjęcia, opisu lub informacji z twojego życia osobistego, zastanów się, czy nie jest ona zbyt prywatna i nie powinna taka pozostać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *