Gwatemala – ile kosztuje wyjazd, jak go zorganizować?

sea

Gwatemala to bardzo wyjątkowe miejsce, wręcz magiczne. Nic więc dziwnego, że podróż do tak odległego miejsca na świecie marzy się niejednemu podróżnikowi. Jeśli kochasz zwiedzać i podróżować do miejsc niedostępnych dla każdego, powinieneś już dziś zaplanować wycieczkę właśnie do Gwatemali. Zobacz, ile kosztuje taki wyjazd i jak powinieneś się do niego przygotować.

Wycieczka na własną rękę

W dzisiejszych czasach mamy możliwość samodzielnego zorganizowania wyjazdu nawet do najbardziej odległych miejsc na świecie. Nie jest to oczywiście łatwe, zwłaszcza dla osoby, która po raz pierwszy chce zwiedzić Amerykę Środkową, ale zawsze możesz skorzystać z pomocy i doświadczenia osób, które podróżowały już w te rejony.

Bezpieczeństwo

Pamiętajmy, że Gwatemala to kraj, który zmagał się już z wieloma naturalnymi kataklizmami, jak trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, sezon huraganów, lawiny błotne i powodzie. Można powiedzieć, że obecnie w Gwatemali jest bezpiecznie, jednak pamiętaj, by w tak odległe miejsce nie wyruszać samotnie, to byłoby wręcz nierozsądne.

W Gwatemali jest duża przestępczość, zwłaszcza przez okoliczne gangi oraz handel narkotykami. Zdarzają się także kradzieże przy użyciu broni oraz wyłudzenia. Musisz być czujny, zawsze zwiedzać w większym gronie i uważać na siebie.

Koszty wycieczki do Gwatemali

Standardowo przy wycieczkach do tak odległych krajów, jak Gwatemala, największy koszt stanowi przelot. Tutaj trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 4 000 zł, dlatego najlepiej śledzić oferty linii lotniczych i po prostu czekać na okazyjną cenę przelotu. Pamiętaj, że nie musisz ponosić żadnych opłat granicznych. Polacy mogą przebywać na terenie Gwatemali bez wizy do 90 dni.

Walutą obowiązująca w Gwatemali jest Quetzal. 1 Quetzal to około 0,50 zł. Chociaż Gwatemala uchodzi za niedrogi kraj, to jednak ceny ustalane są przez sprzedawcę, trzeba się targować i uważać, by nie zostać oszukanym.

Jeśli wybierzesz zakwaterowanie w miejscowych pensjonatach, nie zapłacisz dużo. Średnia cena noclegu wynosi około 35Q za jeden dzień, a za tydzień około 175Q. Warto jednak wybierać miejsca do spania, które są sprawdzone i polecane przez innych podróżników.

Jedzenie w Gwatemali również nie jest dużym wydatkiem, oczywiście pod warunkiem, że będziesz jadł to co miastowi, czyli tradycyjne potrawy. W knajpkach możesz kupić zestaw śniadaniowy za 15Q, a obiadowy za około 30Q.

Co warto zobaczyć

W Gwatemali jest wiele magicznych miejsc, które warto zobaczyć, jednak raczej nie uda ci się zaplanować wycieczki tak, by zobaczyć je wszystkie w jedenaście czy czternaście dni. Warto jednak odwiedzić

  • Tikál, czyli położone w środku dżungli ruiny miasta Majów
  • kolorowy kościółek w San Andres Xecu
  • jezioro Atitlan
  • ogród zoologiczny, ruiny, jezioro i katedrę w mieście Flores
  • Antigua, miasto przepełnione zabytkami kolonialnej architektury
  • wulkan Pacaya
  • indiański targ w Chichicastenango
  • Semuc Champey.

Gwatemala All inclusive

Jeśli nie jesteś najlepszy w organizowaniu wyjazdów i martwisz się, że nie przygotujesz się odpowiednio do tak dalekiej podróży, pozwól sobie pomóc. Możesz skorzystać z pomocy biur podróży i wybrać jedną z ofert wycieczek do Gwatemali, których jest bardzo wiele. Zazwyczaj zwiedzanie Gwatemali połączone jest z wycieczką do Meksyku lub Tropików Centralnej Ameryki, będziesz więc mógł zobaczyć więcej cudownych miejsc przy okazji.

Plusy i minusy wycieczki do Gwatemali przez biuro podróży

Zdecydowanym minusem jest cena, która może wynieść od 11 500 zł do nawet 20 000 zł za osobę. Taka wycieczka objazdowa trwa z reguły jedenaście dni, jednak program wyjazdu jest bardzo okrojony. Na pewno nie uda cię zwiedzić całej Gwatemali, a jedynie najsłynniejsze miejsca, które są dostępne dla turystów i przede wszystkim bezpieczne.

Oczywiście zaletą takich wycieczek jest pełna organizacja przelotu, noclegów oraz wyżywienia, a także wszystkich wstępów i programów wycieczek. Tak naprawdę nie musisz się o nic martwić i nic nie musisz organizować samodzielnie.

Wycieczka do Gwatemali może okazać się wyjazdem twojego życia, bo jest to bez wątpienia magiczne miejsce, które warto zobaczyć. Niezależnie od tego, jaką formę organizacji wybierzesz, to na pewno przywieziesz niesamowite wspomnienia miejsc, ludzi, kultury i kuchni, które na pewno na długo, a może już na zawsze zostaną w twojej pamięci.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *