6 impulsów zakupowych, które warto przystopować

zakupy

Każdy z nas choć raz padł ofiarą impulsywnych zakupów – w ten sposób najczęściej kupowane są rzeczy drobne i niepozorne. Nad zakupem płaszcza za kilkaset lub telefonu za kilka tysięcy złotych zastanowi się każdy. Nie doceniamy i bagatelizujemy wpływ drobnych i codziennych wydatków na nasz budżet. Czy słusznie?

Współczynnik małej czarnej

David Bach, amerykański autor książek o tematyce finansowej, sformułował teorię tzw. czynnika latte. Wiele osób bez dłuższego zastanowienia, regularnie wydaje niewielkie kwoty na rzeczy lub usługi, bez których może się obejść, np.: mała kawa latte kupowana codziennie w drodze do pracy. Przenosząc jego obliczenia na polskie realia wygląda to tak: kawa kosztuje ok. 14 zł, przez miesiąc (biorąc pod uwagę tylko dni robocze) wydajemy na nią około 300zł, co w skali roku daje nam 3.600zł! Pamiętajmy, że są to obliczenia dla samej kawy, natomiast, jeśli dokupimy batonika lub kanapkę wówczas rachunek może zwiększyć się nawet dwukrotnie.
Każdy z nas ma swój czynnik latte – należy go zidentyfikować i starać się mu nie ulegać. Gdzie go szukać – zapraszam do lektury.

Prasa

Nie ulegajmy pokusie zakupu gazety, w której jest krem/DVD/kalendarzyk/opaska gratis. Nie ma także sensu kupować gazety tylko dlatego, że nasz wzrok przyciągnął jeden tytuł.

Kosmetyki

Bardzo często kupujemy kolejny lakier do paznokci, płyn do kąpieli lub balsam do ciała mając ich już kilka w domu. I tak najczęściej używamy 3 ulubionych produktów, a reszta stoi zakurzona. Nie dajmy się kusić kolorowym i pachnącym promocjom w drogeriach i kupujmy produkty, które faktycznie są w naszym codziennym użytku.

Ubrania

Kupujmy to, co jest potrzebne i co będzie pasować do już posiadanych rzeczy. Kupowanie dla samego kupowania uszczupla finanse i zapycha szafę, a w konsekwencji może się okazać, że wielu z zakupionych ciuchów nigdy na siebie nie włożyliśmy, gdyż wyszły z mody lub zwyczajnie rozmiar przestał pasować.

Drobiazgi

Są to np.: drobne rzeczy do wystroju wnętrz za niewielkie pieniądze. Ciężko jest odmówić sobie zakupu “uroczych” dodatków. Należy jednak się zastanowić, czy dana rzecz będzie pasować do naszego mieszkania, czy będzie dla niej miejsce i czy przypadkiem nie posiadamy już kilku podobnych.

Posiłki

Ciastko do kawy na wynos, lunch w bistro, hamburger po pracy – traci na tym i portfel i zdrowie. Warto tak zmodyfikować swój plan dnia/tygodnia, aby móc przygotowywać posiłki na kolejne dni i zawsze mieć pod ręką coś swojego, już gotowego. W internecie jest dostępnych coraz więcej kompletnych programów, wraz z listami zakupów i przepisami do samodzielnego przygotowania wszystkich posiłków i przekąsek na 5 dni do przodu, które można zamrażać i wyjmować na dzień przed planowanym spożyciem, a ich przygotowanie (wbrew pozorom!) nie zajmuje całego dnia. Na zakupy spożywcze idziemy z konkretną listą produktów. A skoro mowa o czynniku latte – warto też zainwestować w kubek-termos i z domu wychodzić z własną kawą.

Nie korzystasz – nie płać

Wydatki, na które fizycznie nie wydajemy codziennie złotówek z portfela, to za wysokie opłaty abonamentowe/składkowe, niewykorzystywane w pełni, a uszczuplające nasz budżet codziennie, miesiąc w miesiąc przez cały rok, a nierzadko i lata, np.:

  • wysoki abonament za obszerny pakiet kanałów w telewizji, w momencie gdy na jej oglądanie mamy czas tylko w weekend,
  • karnet na siłownię. Jak sprawdzić, czy na pewno się opłaca? Kwotę za karnet należy podzielić przez ilość razy, kiedy w danym miesiącu poszliśmy na siłownię. Otrzymaną cenę za pojedyncze wejście porównajmy z ceną znajdującą się w cenniku.

Nie ma sensu wydawać więcej niż się korzysta!

1 thought on “6 impulsów zakupowych, które warto przystopować

  1. Artykuł w pełni odzwierciedla moje zwyczaje. Idąc do pracy, wstępuję do małej kawiarni po kawę na wynos i nie sądziłam, że wydaję aż tak wiele pieniędzy na tę drobną przyjemność. Dziękuję za uświadomienie mi, ile mogę zaoszczędzić, robiąc w domu swój ulubiony napój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *