Kilka faktów o ochronie danych na karcie płatniczej

karta-platnicza

Czy wiesz, że w drugiej połowie 2015 r. odnotowano aż 39 tys. przestępstw dokonanych przy pomocy kart płatniczych? Czasami wystarczy nawet chwila nieuwagi, a nasze pieniądze mogą zniknąć z konta. Sprawdź, jak się przed tym chronić.


Wszystkie sztuczki złodziei

W obliczu coraz szybciej rozwijającej się technologii nasze dane zyskują sporą ochronę; dość trudno jest obecnie wykraść informacje znajdujące się na karcie. A przynajmniej… jest to skomplikowane, jeśli używamy tradycyjnych metod kradzieży, takich jak np. wyrwanie komuś torebki z ręki. Współcześni złodzieje doskonale wiedzą, jak przechytrzyć technologiczne zabezpieczenia i wypracowali szereg metod na kradzież danych.

Na przykład, jeśli w bankomacie będzie zainstalowana mała kamerka internetowa i skaner, nasze informacje będą dla nieuczciwej osoby widoczne jak na dłoni. Ponadto, gdy masz włączoną usługę płatności zbliżeniowych, stajesz się bardzo łatwym łupem dla przestępców. Wyobraź sobie, że stoisz spokojnie w autobusie, a znajdujący się obok ciebie złodziej równie spokojnie pobiera dane z twojej karty na swój telefon komórkowy. Wszystko dzięki systemowi NFC oraz specjalnemu oprogramowaniu pobranemu z internetu.

Kilka sposobów na poprawę bezpieczeństwa

Aby uchronić się przed takimi nieprzyjemnymi sytuacjami, należy przede wszystkim zacząć uważać na bezpieczeństwo swoich danych. Oto kilka praktyk, które możesz wcielić w życie już dziś:

  • Nigdzie nie zapisuj numerów PIN od swoich kart płatniczych. Absolutnie nie trzymaj takich informacji w swoim telefonie lub – tym bardziej – dołączonych do karty. Dotyczy to także wrażliwego kodu CVV (trzycyfrowej liczby znajdującej się z tyłu karty).
  • Używaj metalizowanych etui na kartę lub owiń plastik folią aluminiową – to zabezpieczy cię przed pobieraniem danych na telefon komórkowy złodzieja. Możesz też całkowicie wyłączyć opcję zbliżeniowych płatności.
  • Wykup ubezpieczenie karty. Zazwyczaj kosztuje kilka złotych w skali miesiąca, a w przypadku przykrej sytuacji pomoże odzyskać utracone środki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *